Bratislava 27. mája 2018 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)
 
Kresťanskí politici mimo Kotlebovej ĽSNS už na júnovú schôdzu novelu interrupčného zákona nepredložia, aj keď ju údajne pripravovali a rokovali o nej naprieč politickým spektrom

Na snímke poslankyňa Anna Verešová (OĽaNO)

“Keď som videla, že je vôľa a reálna šanca, že by bola podporená novela zákona, rokovala som s poslancami naprieč politickým spektrom, ale zvlášť s koaličnými, pretože tí majú v NR SR väčšinu. Zákon sme mali pripravený, ale ho nepodáme, pretože SNS odkázala, že oni pripravia vlastný návrh počas leta,“ povedala.
Verešová sa nazdáva, že v NRSR nie je možné očakávať väčšinovú podporu pre zákon, ktorý by chránil každý počatý život, preto sa snažila o vylepšenie súčasného zákona tak, aby sa dohodli. Malo sa jednať o zmenu definície potratu z umelého prerušenia tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva. Nový zákon sa tiež mal týkať poškodených detí a informovaného súhlasu – aby bol lekársky úkon informovaného súhlasu novým úkonom, ktorý by preplácala poisťovňa.
Poslankyňa sa nazdáva, že predkladanie návrhu na sprísnenie interrupcií stranou ĽSNS je politickým zneužívaním a dokonca hovorí o “špinavej politickej hre”:
“Ochrana života počatých detí nesmie byť predmetom špinavej politickej hry a nesmie slúžiť na zbieranie politických bodov”, uviedla Verešová na stránkach Týždňa, pričom uviedla, že ĽSNS mala pred predkladaním najprv rokovať s politickými stranami, predovšetkým s koalíciou, ktorá má väčšinu. “Predkladatelia tejto novely to nepokladajú za dôležité, s nikým pred predloženým zákona nerokovali. S nikým sa nebavili.” Bol by však ochotný vôbec niekto sa s nimi baviť? A na túto tému?
 
Doterajšie pokusy o zastavenie potratov podľa Verešovej prolife hnutiu uškodili
Verešová si myslí, že doterajšie pokusy presadzovať zmenu zákona o interrupciách poškodili “dlhoročné úsilia politikov, odborníkov a aktivistov. Keďže boli predkladateľmi doteraz kresťanskí politici, myslí si, že práve preto sa v spoločnosti zaviedol názor, že ochrana ľudského života je iba kresťanskou témou.
Verešová na druhej strane tvrdí, že najlepšie by bolo, aby sa interrupčný zákon zmenil v prospech všetkých nenarodených detí. ĽSNS navrhuje aspoň sprísniť potratovú politiku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené umelé potraty. Novelu ich zákona nepodporí liberálna strana SaS, hnutie OĽaNO uviedlo, že jeho poslanci budú mať pri hlasovaní slobodu. Prolife aktivistka a poslankyňa Verešová však paradoxne za zákon pravdepodobne nezahlasuje:
“Je dôležité, aby skutky a slová poslancov predkladajúcich vylepšenie zákona o umelom prerušení tehotenstva, boli v integrite. Dodnes sme z úst predkladateľov novely interrupčného zákona nepočuli jasné a úprimné odsúdenie režimov, ktoré pred takmer osemdesiatimi rokmi mimoriadne krutým spôsobom pripravili o život milióny nevinných ľudí – mužov, žien, detí a, áno, aj tehotných žien! História nám už opakovane ukázala, aké nebezpečné je zakrývať oči pred zlom, ktoré nás chce oklamať tým, že prichádza s dobrými návrhmi.”, uzavrela vo svojom stanovisku pre médium týždeň.sk
Kresťanské organizácie a desiatky katolíckych kňazov novelu interrupčného zákonu privítali a vyzvali poslancov NRSR na podporu návrhu. Konferencia biskupov Slovenska k novele zákona nebude vydávať výzvy ani pokyny, uvádza ale, že v morálnej rovine je jasné, že cirkev sa stavia za ochranu života nenarodených, v rovine politického života majú kompetenciu politickí predstavitelia. Výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský sa vyjadril tiež prevažne v prospech hlasovania za novelu zákona, ktorá by uchránila životy niekoľkých tisíc detí ročne.  O návrhu novely z dielne ĽSNS bude NR SR rokovať na budúci týždeň.
Kotlebovci chcú zrušiť možnosť vykonávať interrupcie do 12 týždňov tehotenstva len na základe žiadosti ženy. Možné interrupcie by mali byť len v troch odôvodnených prípadoch. V prípade ohrozenia života ženy a ak žena dá na interrupciu súhlas. V prípade, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu, napríklad po znásilnení, tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov a interrupcii nebránia zdravotné problémy ženy, a ak žena o to sama požiada.Tretím prípadom je výnimka, keď ide o genetický chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresahuje 24 týždňov. Novelou zákona chcú zabrániť modernej potratovej turistike, keď cudzinky chodia k nám na interrupciu, lebo v ich krajinách sú interrupcie zakázané alebo drahšie.
Príspevok Verešová: Bola som pripravená vylepšiť potratový zákon zobrazený najskôr Hlavné správy.