Bratislava 16. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
V Národnej rade (NR) SR bol všetkými hlasmi prítomných poslancov prijatý pozmeňujúci návrh hnutia OĽaNO, ktorým boli doplnené nové, veľmi nebezpečné, syntetické drogy cyklopropylfentanyl a metoxyacetylfentanyl do zoznamu kontrolovaných látok. Vďaka tomu sa umožňujú trestnoprávne dôsledky za výrobu, distribúciu a prechovávanie spomínaných drog.

Na snímke Branislav Škripek

Len dva dni pred prijatím pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil tieňový minister zdravotníctva za OĽaNO Marek Krajčí, hlasoval o zákaze nových syntetických drog v celej EÚ aj Európsky parlament. “Tento návrh podal náš kolega, europoslanec Branislav Škripek. A mal úspech. Poslanci Európskeho parlamentu odhlasovali tento zákaz, a len dva dni potom tak urobil aj náš parlament,” vyjadrila spokojnosť predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a poslankyňa za OĽaNO Anna Verešová, ktorá považuje prijatie tohto pozmeňujúce návrhu za obrovský úspech. “Tieto dve syntetické látky ohrozujú najmä mladistvých. V Európskej únii si vyžiadali už viac ako 60 životov. Sú veľmi nebezpečné a ich účinky sú silnejšie, niektoré až 90-násobne. Preto som veľmi rada, že sme sa v tejto veci dokázali spojiť. Je to obrovský úspech,” dodala Verešová.
Aj europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek ocenil spoločný postup a flexibilitu slovenského parlamentu. “Chcem sa poďakovať poslancom koalície a opozície, že sa zhodli v tejto dôležitej chvíli. Sme asi prvou krajinou, ktorá tak flexibilne konala. Veď len v utorok prešla moja správa hlasovaním v EP a do 50 hodín sú obe látky zakázané našou Národnou radou,” vyjadril sa Škripek a pokračoval: “Chcem sa tiež poďakovať pani poslankyni Anne Verešovej za prenesenie témy do sociálnej oblasti, Mgr. Jánovi Lehotskému, generálnemu štátnemu radcovi z Národného monitorovacieho centra pre drogy a PharmDr. Martine Hromádkovej zo Sekcie farmácie a liekovej politiky z Ministerstva zdravotníctva SR za spoluprácu,” uzavrel Škripek.
 
Príspevok Verešová a Škripek: Zaradenie nebezpečných drog na kontrolný zoznam je obrovský úspech zobrazený najskôr Hlavné správy.