Bratislava 2. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Europoslanec Branislav Škripek a poslankyňa NR SR Anna Verešová (OĽANO) poukazujú na nedodržiavanie základných ľudských práv. Spoločne sa zhodujú, že treba skoncovať a odsúdiť praktiky spojené s vystavovaním mŕtvych ľudských tiel na verejnosti. Rovnako je pre nich neakceptovateľná prax odoberania orgánov väzňom svedomia v Číne. Obaja v týchto záležitostiach spravili patričné politické kroky.
Na snímke slovenský europoslanec Branislav Škripek

Na základe európskeho diplomatického nátlaku už 38 čínskych transplantačných centier prestalo odoberať orgány. Branislav Škripek je presvedčený, že to nestačí. Preto v prvej polovici septembra adresoval otázku na Komisiu, ktorá znela: “Má Komisia nejaké informácie či štatistiku o tom, ako členské krajiny EÚ upozorňujú na odoberanie orgánov v Číne a odsudzujú ho? Pripravuje Komisia nejaké kroky smerujúce k tomu, aby výstavy, na ktorých sa vystavujú mŕtvoly ľudí neznámeho pôvodu, boli zakázané a prevoz takýchto tiel by nemohol byť umožnený?”
Po takmer piatich mesiacoch odpovedala v mene Komisie Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku Federica Mogherini. Branislav Škripek pôsobí v EP vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) a okomentoval jej odpoveď:
“Komisia pripúšťa, že existuje tajnostkárstvo, ktoré obklopuje štatistiky transplantácie orgánov v Číne. Z toho mi vypláva, že nie sú dostupné informácie, odkiaľ Čína berie ročne 10 000 ľudských orgánov na trasplantáciu. Vieme však o utrpení väzňov svedomia v tejto krajine; o tom ako sú im nelegálne odoberané orgány a ich telá plastinované.”
Záujem slovenskej verejnosti vzbudila minulý rok výstava Body the Exhibition. Anna Verešová uviedla: “bezmenné plastinované ľudské mŕtvoly boli vystavované a stali sa predmetom tvorby zisku. Preto som ako poslankyňa NR SR podala novelizáciu zákona o pohrebníctve. Nebola však politická vôľa u vládnych strán zastaviť tieto barbarské praktiky.”
A. Verešovú včera NR SR zvolila za predsedníčku Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Tejto problematike sa bude i naďalej venovať a o nasledovných krokoch povedala: “V týchto dňoch chystám interpeláciu na pána ministra zdravotníctva. Slovenská republika v roku 1999 ratifikovala Dohovor o ľudských právach a biomedicíne. Na základe článku 21 tohto Dohovoru nie je možné vystavovať ľudské telo a jeho časti za účelom komerčného zisku. Je potrebné zosúladiť slovenskú legislatívu s týmto Dohovorom a na základe tejto skutočnosti už v budúcnosti nebude možné zorganizovať podobnú výstavu. Rad je teraz na ministrovi zdravotníctva, aby pripravil takúto právnu normu.”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.