Bratislava 17. mája 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Marco Costantino)

Súdny dvor EÚ rozhodolo o tom, že utečencom, ktorým v domovskej krajine hrozí prenasledovanie, nemôžu byť z krajín Európskej únie vyhostení ani v prípade, že tu spáchajú závažný trestný čin. Podľa portálu Novinky, týmto verdiktom odpovedali na otázky justície z Česka a Belgicka. Salvini medzitým plánuje pokutovať lode neziskových organizácií, ktoré utečencov dovážajú

Ilustračné foto

V českom prípade malo ísť podľa portálu o muža, pôvodom z juhoruského Čečenska, ktorému ministerstvo vnútra udelilo azyl ešte v roku 2006, hoci bol už predtým odsúdený na tri roky trestu za lúpež. Neskôr dostal deväť rokov väzenia za ďalšiu lúpež a vydieranie.

Ministerstvo mu kvôli opakovaným zločinom nakoniec v roku 2014 azyl odobralo, proti čomu sa odvolal. Keď Mestský súd v Prahe zamietol odvolanie, obrátil sa cudzinec kasačnou sťažnosťou na Najvyšší správny súd, ktorý vec postúpil súdu EÚ.

Ten svoje rozhodnutie o nevyhostení cudzincov zdôvodnil tým, že odopretie alebo zrušenie práva na azyl nemá vplyv na nárok na ochranu poskytovanú na základe Ženevskej konvencie alebo Charty základných práv EÚ.

Salvini chce za každého migranta pokutu

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini medzitým plánuje tvrdo udrieť na lode neziskových organizácií, ktoré v Stredozemnom mori zachraňujú migrantov. Ako informuje The Guardian, za každého utečenca vylodeného v Taliansku, chce udeľovať pokuty vo výške od 3500 do 5500 eur. V závažnejších prípadoch by bolo podľa návrhu možné dokonca odňať licenciu na prepravu ľudí až na jeden rok.

Skupiny pomoci uviedli, že plánovaný návrh Mattea Salviniho predstavuje „vyhlásenie vojny mimovládnym organizáciám, ktoré zachraňujú životy na mori“.

Ak by tento návrh prešiel, tak by napríklad aj Lekári bez hraníc, museli za záchranu 80 tisíc ľudí v posledných troch rokoch zaplatiť približne 440 miliónov eur.

„Nová vyhláška ohrozuje právne zásady a povinnosť zachraňovať životy. Je to ako pokutovať sanitky za prepravu pacientov do nemocnice,“ reagovala na plán Claudia Lodesaniová, šéfka talianskej pobočky Lekárov bez hraníc.

Kapitánovi uložili pokutu 10 tisíc eur

Na Malte podobné opatrenia už praktikujú. V utorok dostal pokutu vo výške 10 tisíc eur kapitán lode nemeckej mimovládnej organizácie Lifeline Claus-Peter Reisch.

Súd mu ju uložil za minuloročné nalodenie migrantov na líbyjských brehov, s ktorými následne priplával na Maltu.  Podľa sudca nemalo plavidlo potrebnú registráciu. Kapitán toto tvrdenie odmietol.

Peniaze z pokuty majú byť rozdelené maltským organizáciám, ktoré sa o utečencov starajú.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj