Madrid 15. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo jeho krajinu po tom, ako americký prezident Donald Trump pohrozil Caracasu vojenským zásahom. Informovala o tom dnes agentúra EFE
Zatiaľ čo Madura v pondelok podporili veľvyslanci Francúzska, Guatemaly, Japonska, Sýrie, Španielska a Vietnamu, venezuelský vodca navrhol konanie summitu, na ktorom by sa rokovalo o aktuálnej situácii.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro

“Požadujem, aby štáty, ktoré zastupujete, zorganizovali summit bez účasti médií, na ktorom by sa zhodnotili spôsoby zachovania mieru vo Venezuele a rokovalo o hrozbe cudzieho zasahovania do našich vnútorných záležitostí zo strany vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa,” vyhlásil Maduro.
Podľa neho “sa nebezpečenstvo vojny a násilia dá prekonať iba prostredníctvom dialógu, diplomacie a politických krokov”. Maduro poukázal aj na možnosť rozhovorov medzi svojou vládou a venezuelskou opozíciou i predstaviteľmi “všetkých spoločenských a politických kruhov” s cieľom dosiahnuť mier v krajine.
Trumpove vyhrážky voči Caracasu prišli po voľbách kontroverzného ústavodarného zhromaždenia, ktoré sa konali koncom júla. Toto zhromaždenie má oprávnenie vykonať reformu vládneho systému a zmeniť venezuelskú ústavu. USA to však označili za hrozbu pre demokraciu a voči Madurovi uvalili sankčné opatrenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.