New York 27. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Franklin II)
 
Venezuelský prezident Nicolás Maduro v stredu uviedol, že je pripravený stretnúť sa s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Povedal to počas prejavu na 73. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, v ktorom Washington obvinil z vykonávania “neustálych útokov” na venezuelský národ

Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

Informovala o tom z noci na štvrtok agentúra DPA.
Napriek obrovským historickým, ideologickým a sociálnym rozdielom “bude prezident Venezuely ochotný natiahnuť ruku k prezidentovi USA a o týchto záležitostiach diskutovať bilaterálne,” povedal Maduro na pôde OSN v New Yorku, kde sa v stredu nečakane objavil.
V tejto súvislosti ďalej povedal, že bude diskutovať “o hocičom, o čom bude chcieť (Trump) hovoriť… otvorene, úprimne”.
Tiež spomenul, že venezuelské vyšetrovanie ukázalo, že útok dronmi zameraný na jeho osobu počas prejavu na vojenskej slávnosti v Caracase zo 4. augusta “bol pripravený a financovaný z územia Spojených štátov”.
V súvislosti s vyšetrovaním tohto útoku, pri ktorom utrpelo zranenia sedem vojakov, Maduro vyzval na vytvorenie špeciálneho vyšetrovateľa.
USA tiež obvinil z “finančného útlaku” uložením “nelegálnych sankcií” na Caracas. Zároveň poukázal na nedávny článok denníka New York Times, podľa ktorého Trumpova administratíva viedla rozhovory s venezuelskými vojenskými predstaviteľmi o možnosti uskutočniť v tejto latinskoamerickej krajine prevrat.
DPA pripomenula, že šéf Bieleho domu predtým vyjadril ochotu sa s Madurom stretnúť s tým, že je pripravený diskutovať o všetkých možnostiach riešenia venezuelskej krízy.
K Madurovej prekvapujúcej návšteve došlo po tom, ako vyhlásil, že plánovanú cestu na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku možno zruší. Obával sa, že sa ho jeho protivníci pokúsia v zahraničí zabiť.
 
Príspevok Venezuelský prezident Maduro v OSN uviedol, že je ochotný stretnúť sa s Trumpom zobrazený najskôr Hlavné správy.