Caracas 8. augusta 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/Sputnik/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)
 
Venezuelský prezident Nicolás Maduro vystúpil v utorok večer v televízii a obvinil jedného z najpoprednejších opozičných lídrov krajiny, Julia Borgesa, zo zapojenia do víkendového pokusu o atentát za pomoci dronov. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP.

Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

Pri spomínanom útoku explodovali dva drony s výbušninami neďaleko Madura, keď mal práve na vojenských oslavách prejav na otvorenom priestranstve. Zábery zo živého vysielania televízie zachytávali, ako Maduro a jeho manželka pozerajú pri jednom výbuchu k oblohe a následne sa rozutekajú stovky vojakov nastúpených na prehliadku.
Maduro obvinil zo spoluúčasti na neúspešnom atentáte, ktorého terčom sa stal minulú sobotu, aj dvoch opozičných politikov. Prvým z nich je poslanec Juan Requesens a druhým v exile žijúci poslanec Národného zhromaždenia Julio Borges, o ktorého účasti údajne vypovedali aj šiesti podozriví zadržaní po neúspešnom atentáte a teraz čelia obvineniam z vlastizrady, pokusu o vraždu a terorizmu.
V televíznom príhovore odvysielanom v noci na stredu Maduro vyhlásil, že “výpovede (podozrivých) ukazujú na Julia Borgesa, ktorý žije v Bogote (v Kolumbii)”, ale nespomenul žiadne podrobnosti o údajnej Borgesovej účasti na pokuse o vraždu. Maduro dodal, že “vieme, že je dostatočne úbohý na to, aby sa zúčastnil na takejto veci”.
Borges, ktorý sa vlani stal nositeľom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia udeľovanej Európskym parlamentom, Madurove obvinenia okamžite odmietol prostredníctvom série svojich tweetov. Madura v nich obvinil, že pokus o atentát zosnoval sám, aby mal zámienku na prenasledovanie a odsúdenie tých, ktorí vystupujú proti jeho diktatúre.
Borges tiež napísal, že Requesens bol uväznený na rozkaz prezidenta Madura, ktorý tohto 29-ročného poslanca vo svojom príhovore označil za “jedného z najšialenejších” a “psychopata”. Borges to označil za prípravný krok a za porušenie Requesensovej poslaneckej imunity.
Podľa agentúry Reuters bola tajnou službou SEBIN zadržaná aj Requesensova sestra Rafaella, ktorá patrí k známym študentským vodcom. Mladú ženu neskôr prepustili na slobodu. Jej otec na sociálnych sieťach informoval, že sa momentálne nachádza “na bezpečnom mieste”.
Predseda ústavodarného zhromaždenia Diosdado Cabello v stredu upozornil, že opoziční poslanci podozriví z účasti na útoku proti Madurovi by mohli byť zbavení poslaneckej imunity. Tejto otázke bude venované tohtotýždňové zasadnutie ústavodarného zhromaždenia.
Bezprostredne po útoku Maduro – bez predloženia dôkazov – vyhlásil, že za útok je zodpovedná “krajne pravicová opozícia”, ktorá spolupracuje s osobami v kolumbijskej metropole Bogota a americkom meste Miami; medzi nimi spomenul kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santosa.
„Chcem, aby nová americká vláda a nová vláda Kolumbie poskytli všetky údaje o účastníkoch útoku, ktorí žijú na Floride v USA a na území Kolumbie. S vierou v dobrú vôľu vlády prezidenta Donalda Trumpa verím, že nedovolí, aby sa na území USA pripravovali vraždy občianských a vojenských lídrov takých krajín, ako je Venezuela,” povedal Maduro v prenose štátnej televízie, podľa agentúry Sputnik, a poznamenal: „Čakám rýchlu odpoveď a maximálnu činnosť diplomacie a súdnictva.”
Kolumbijská vláda v reakcii dôrazne poprela, že by Santos zohral nejakú úlohu pri sobotnom útoku. Zapojenie USA poprel poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton.
K zodpovednosti za útok sa podľa agentúry AP prihlásila málo známa skupina, ktorá si hovorí Vojaci v tričkách.
Venezuela trpí stále sa zhoršujúcou hospodárskou a humanitárnou krízou a dostáva do čoraz väčšej izolácie. Trápi ju aj jedna z najvyšších mier inflácie na svete.
Kritici Madurovej socialistickej vlády okamžite po sobotňajšom večernom útoku vyjadrili obavy, že neobľúbený líder zneužije incident ako zámienku na zatýkanie opozičných politikov, keďže v krajine sú rozsiahle nepokoje spôsobené ničivým kolapsom ekonomiky.
 
Príspevok Venezuelský prezident Maduro obvinil opozičného lídra z účasti na útoku dronmi zobrazený najskôr Hlavné správy.