Caracas 5. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)

Desiatky vojakov venezuelskej Národnej gardy obkľúčili dnes v centre Caracasu sídlo generálnej prokurátorky Luisy Ortegovej Díazovej. Vyplýva to zo záberov, ktoré táto otvorená kritička prezidenta Nicolása Madura zverejnila na Twitteri, uviedla agentúra DPA
“Odmietam obliehanie sídla generálnej prokurátorky a odsudzujem tento svojvoľný čin pred domácim a medzinárodným spoločenstvom,” napísala Ortegová Díazová.
Vojaci venezuelskej Národnej gardy obkľúčili sídlo generálnej prokurátorky Luisy Ortegovej Díazovej 5. augusta 2017 v Caracase. Vyplýva to zo záberov, ktoré táto otvorená kritička prezidenta Nicolása Madura zverejnila na Twitteri, uviedla agentúra DPA

Generálna prokurátorka podala vo štvrtok mimoriadnu žiadosť o zrušenie nedeľňajších volieb do 545-členného ústavodarného zhromaždenia, ktorú zdôvodnila podozrením z manipulácie ich výsledkov. Kontroverzný orgán, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, sa prvýkrát zišiel v piatok.
Socialistka Luisa Ortegová Díazová pritom dlho stála po Madurovom boku. Rozkol medzi nimi nastal až v marci tohto roku, keď najprv kritizovala postup Najvyššieho súdu voči parlamentu ovládanému opozíciou. Madurov plán vytvorenia ústavodarného zhromaždenia označila za útok na ústavu prijatú za čias jeho predchodcu Huga Cháveza.
Díazová je vo funkcii od roku 2008, jej mandát sa oficiálne končí v roku 2021. Už teraz však Madurovo okolie vyvíja tlak na jej spolupracovníkov a zrejme bude čoskoro odvolaná.
Organizácia amerických štátov (OAŠ) označila podľa agentúry AP obkľúčenie sídla za “zjavné porušenie” inštitucionálnej nezávislosti prokurátorky. Medziamerický súd pre ľudské práva (IACHR), autonómny orgán OAŠ, prisľúbil Ortegovej Díazovej ochranu, keďže čelí bezprostrednému riziku ujmy po tom, čo ju predstavitelia štátu spojili s údajným “terorizmom”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.