Caracas 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ariana Cubillos)

Významný venezuelský opozičný líder Freddy Guevara vyjadril dnes znepokojenie nad nedeľným násilným útokom na vojenskú základňu, kde boli zabití dvaja ľudia.
Zákonodarcom v Národnom zhromaždení ovládanom opozíciou povedal, že tento útok je “cestou, ktorá všetkých znepokojuje”.
Na snímke Freddy Guevara

Podľa jeho slov môže ľudí zvádzať k násiliu pocit, že už vyčerpali volebné aj ústavné možnosti – a opozícia tvrdí, že práve takáto situácia sa odvíja vo Venezuele. Opoziční politici opakovane vyzývali na nenásilnú zmenu v krajine prostredníctvom volieb.
Účastníci protivládnej vzbury zaútočili v nedeľu na vojenskú základňu Paramacay vo Valencii, treťom najväčšom meste Venezuely. Vojaci museli bojovať proti skupine 20 mužov, ktorí prenikli do skladu zbraní. Desiati vzbúrenci ušli, siedmich zadržali, dvaja zahynuli a jeden utrpel zranenia.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil, že využije všemocné ústavodarné zhromaždenie na to, aby nechal Guevaru zatknúť.
Nové ústavodarné zhromaždenie vzišlo z kontroverzných volieb 30. júla a podľa Európskej únie dostalo “neobmedzené právomoci vládnuť”. V sobotu 5. augusta rozhodlo aj o odvolaní venezuelskej generálnej prokurátorky Luisy Ortegovej-Díazovej z funkcie. Tá je známa ako otvorená a dlhodobá kritička prezidenta Madura.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.