Caracas 16. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ramon Espinosa)

Venezuelská vládnuca Zjednotená socialistická strana Venezuely (PSUV) zvíťazila v nedeľňajších voľbách guvernérov. Podľa takmer kompletných výsledkov socialisti zvíťazili v minimálne 17 z 23 federálnych štátov Venezuely.
Ilustračné foto

Opozícia oficiálne výsledky regionálnych volieb odmietla uznať. Informovala o tom dnes agentúra DPA.
Hlavné opozičné združenie Okrúhly stôl demokratickej jednoty (MUD) obsadilo post guvernéra v piatich štátoch. V jednom štáte sa o výsledku ešte nerozhodlo, informovala predsedníčka volebnej komisie Tibisay Lucenová.
Volebná účasť dosiahla vyše 61 percent. Hlasovať mohlo viac ako 18 miliónov oprávnených voličov.Hovorca opozičnej MUD výsledky volieb spochybnil s tým, že správanie volebnej komisie pri uverejňovaní výsledkov bolo “podozrivé”. Opozícia podľa neho výsledky neuzná, kým ich neuvidí úplné a všetky hlasy nebudú spočítané.
Opozícia sa rozhodla zúčastniť sa volieb napriek tomu, že vládu kritizuje za jej represívne metódy.
Prezident Nicolás Maduro vyhlásil, že výsledky boli “jasným víťazstvom” vládnych socialistov. Každý odovzdaný hlas bol podľa neho hlasom proti imperializmu a americkým sankciám voči Venezuele.
Spojené štáty uvalili na Venezuelu niekoľko súborov sankčných opatrení, a to najmä v reakcii na vytvorenie ústavodarného zhromaždenia, ktorého členovia boli zvolení v júli. Opozícia to považuje za podvod. Počas protestov proti zhromaždeniu a prepísaniu ústavy zahynulo vo Venezuele vyše 120 ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.