Caracas 1. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-/Ariana Cubillos)

Polícia dnes vzala opäť do väzby venezuelských opozičných lídrov Leopolda Lópeza a Antonia Ledezmu, ktorí boli v domácom väzení. Informovala o tom agentúra DPA
Vo videonahrávke umiestnenej na Twitteri Lópezovou manželkou vidieť, ako ho odvádzajú štátni bezpečnostní agenti do policajného auta pred jeho domom.
Ilustračné foto

Lópeza zadržiavali tri roky po protestoch proti vláde prezidenta Nicolása Madura a odsúdili ho na viac ako desať rokov väzenia pre obvinenia, medzi ktorými bolo aj podnecovanie protestujúcich k násiliu. Minulý mesiac ho prepustili, aby si mohol zvyšok trestu odpykať v domácom väzení. Antonia Ledezmu, starostu Caracasu, zadržali v roku 2015 a tiež bol v domácom väzení.
Prvý podpredseda venezuelského Národného zhromaždenia Freddy Guevara odsúdil zadržanie oboch politikov ako pokus vládnuceho režimu zastrašiť a demoralizovať opozíciu.
Spojené štáty označili v pondelok Madura za “diktátora” po tom, ako sa vo Venezuele uskutočnili kontroverzné voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktoré bude môcť prepracovať ústavu z roku 1999, zameranú na sociálne reformy. Washington zároveň uvalil na Madura finančné sankcie.
Venezuelský prezident sa v reakcii sankciám vysmial a vyhlásil, že nezamýšľa ustúpiť od svojich plánov na prepracovanie ústavy. Podľa vlastných slov bude aj naďalej prenasledovať nepriateľov – od nezávislých venezuelských spravodajských staníc až po ozbrojencov, o ktorých tvrdí, že ich poslala susedná Kolumbia na zmarenie volieb.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.