Caracas 22. mája 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Miraflores press office via AP)

Venezuela podobne ako Čína finančne podporujú Irán. Venezuela, ktorá je sama ropnou veľmocou kúpila značné objemy ropy, len aby Irán podporila. Iránske obrie tankery smerujú do Venezuely, tankery do Venezuely priplávajú koncom mája

Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

Keď vstúpia do pobrežných vôd štátov Latinskej Ameriky, okrem iránskych sprievodných vojenských lodí, poskytnú ropným tankerom ochranu venezuelské a bolívijské námorné sily. Dôvod je prozaický, stále hrozí nebezpečenstvo americkej sabotáže. Úradníci Trumovej správy tvrdia, že Washington zvažuje reakciu na vyslanie iránskych ropných tankerov Fortune, Forrest, Petunia, Faxon a Clavel s ropou do Venezuely.

Priplávanie tankerov do Venezuely okomentovala aj proamerická figúrka Guaidó, ktorý sa minulý rok snažil s pomocou americkej CIA vyprovokovať vo Venezuele štátny prevrat. Za pomoci Rusov a Číňanov venezuelská tajná služba a armáda situáciu zvládli a Američania sa museli s hanbou stiahnuť. Guaído sa obával dokonca určité obdobie aj o svoj život, k atentátu na jeho osobu však neprišlo.

Dnes sa Guaidó opätovne začína politicky výraznejšie prejavovať. Tvrdí, že keď Maduro kupuje od Iránu ropu, znamená to, že venezuelský ropný priemysel je v troskách. Je pravdou, že venezuelský ropný priemysel sa až do nedávna stretával s viacerými problémami, pretože embargo, ktoré Američania používajú v boji proti Bolívii, Venezuele, Kube či Nikarague má negatívny dosah na uvedené krajiny. Venezuelčanom chýbajú niektoré špeciálne technológie a technologické zariadenia pre ropný priemysel, ktoré nemali kvôli embargu kde kupovať, tento problém však vyriešili minulý rok, keď uzavreli lukratívnu dohodu s Rusmi, tí Venezuelčanom chýbajúce technológie a technologické zariadenia dodali.

Naopak kúpa iránskej ropy výrazne pomohla Iránu, Američania používajú embargo aj na boj proti Iránu a Európania sa nechali Američanmi dotlačiť k dodržiavaniu embarga, aj keď je pre Európanov finančne nevýhodné. Irán je dnes závislý na predaji ropy, iránsku ropu kupujú vo veľkom Číňania a teraz vypomohli aj Venezuelčania, takže sa Irán sa tak dostal k chýbajúcim financiám

Guaidó vo svojich obvineniach voči Madurovi pokračoval aj ďalej. Tvrdí, že Maduro zaplatil Iránu za tankery zlatom z baní, v ktorých musia otrocky pracovať venezuelské deti. Už v minulosti sa nechal Guaidó počuť, že venezuelská tajná polícia brutálne prenasleduje homosexuálov, lesby a transgenderov a že Maduro nenávidí demokraciu.

František Olčaj

Zdroj