Caracas 22. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)
 
Venezuelský prezident Nicolás Maduro v utorok oznámil vyhostenie najvyššie postaveného diplomata USA v krajine. Chargé d’affaires Todd Robinson dostal spolu so svojím zástupcom Brianom Naranjom 48 hodín, aby opustili Venezuelu, informuje agentúra AP.

Na snímke americký chargé d’affaires Todd Robinson vo venezuelskom meste lecheria

Napätie medzi oboma krajinami sa vystupňovalo po Madurovom víťazstve v sporných nedeľných prezidentských voľbách. Biely dom ich označil za “podvod”.
Robinson je kariérnym diplomatom, ktorý bol predtým veľvyslancom v Guatemale. Venezuela a USA nemajú v druhej krajine veľvyslancov od roku 2010.
Americký prezident Donald Trump podpísal v pondelok nariadenie zakazujúce americkým firmám a jednotlivcom určité transakcie s venezuelskou vládou v snahe znížiť schopnosť Caracasu speňažovať svoje aktíva.
Nariadenie spomína “zlé hospodárenie a štátnu korupciu na úkor venezuelského ľudu a ich prosperity a pretrvávajúcu represiu politickej opozície”.
V nedeľných voľbách získal Maduro svoj druhý šesťročný mandát v krajine, ktorá je síce bohatá na ropu, ale zažíva hlbokú hospodársku krízu prejavujúcu sa nedostatkom potravín, liekov i ďalších komodít.
 
Príspevok Venezuela vyhostila amerického chargé d’affaires zobrazený najskôr Hlavné správy.