Caracas 14. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)

Venezuelská polícia po útoku na vojenský komplex v meste Valencia zadržala zatiaľ 18 podozrivých osôb, na ďalších 23 boli vydané medzinárodné zatykače. Agentúra DPA o tom dnes informovala s odvolaním sa na nedeľňajšie vyhlásenie venezuelských orgánov
Ilustračné foto

Medzi osobami, ktoré sa mali podieľať na útoku zo 6. augusta, sú bývalí príslušníci armády, opoziční politici, podnikatelia a členovia duchovenstva. Ešte minulý piatok oznámil minister obrany Vladimir Padrino zadržanie odpadlíckeho armádneho veliteľa Juana Caguaripana, ktorý je označovaný za organizátora tohto prepadu.
Šéf venezuelskej tajnej služby Gustavo González López vyhlásil, že útok na vojenskú pevnosť Paramacay vo Valencii je spojený s “pretrvávajúcimi zločinnými machináciami opozičných skupín” s cieľom zosadiť vládu prezidenta Nicolása Madura.
Skupina vzbúrencov ukradla z vojenského komplexu veľké množstvo zbraní vrátane viac ako 90 pušiek. Podľa Gonzáleza sa medzičasom podarilo nájsť 21 z týchto pušiek, ako aj tri granátomety, pištole a vojenské uniformy. Venezuelské orgány navyše zhabali majetok a zmrazili účty, ktoré slúžili na podporu “teroristických štruktúr”.
Podľa predošlých informácii útok na pevnosť Paramacay podnikla skupina 20 vzbúrencov, ktorí prenikli do skladu zbraní. Dvaja z nich pritom zahynuli a ďalších siedmich zadržali. V miestnych médiách a sociálnych sieťach sa začali šíriť špekulácie o možnom vojenskom prevrate.
Napätie vo Venezuele opäť eskaluje od 30. júla, keď sa konali voľby do tzv. ústavodarného zhromaždenia. Kontroverzný orgán vybavený rozsiahlymi právomocami, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, sa prvýkrát zišiel 4. augusta.
Od apríla prebiehajú vo Venezuele krvavé protivládne protesty, ktoré si doteraz vyžiadali najmenej 120 mŕtvych.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.