Caracas 3. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)

Venezuelská opozičná aktivistka Lilian Tintoriová v noci na dnes uviedla, že jej bolo zabránené opustiť krajinu a zúčastniť sa plánovaných stretnutí s lídrami Španielska, Francúzska, Nemecka a Británie, s ktorými mala diskutovať o pretrvávajúcej kríze v krajine
Ilustračné foto

Tintoriová na sociálnej sieti Twitter uverejnila fotografie, ktoré sa zdajú byť dokladom vydaným venezuelskou vládou, brániacim jej v odchode z krajiny.
Venezuelská aktivistka povedala, že sa mala v Európe stretnúť so španielskym premiérom Marianom Rajoyom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a britskou premiérou Theresou Mayovou.
Tintoriová je manželkou venezuelského opozičného lídra Leopolda Lopéza, ktorý bol odsúdený na 14 rokov väzenia za údajné podnecovanie k protivládnym protestom vo Venezuele v roku 2014. Počas protestov zahynulo 43 ľudí.
Médiám zatiaľ nebolo poskytnuté žiadne vysvetlenie ohľadom dôvodu zákazu vycestovania. Zákaz prišiel deň po tom, ako bolo Tintoriovej nariadené dostaviť sa budúci týždeň na súd v súvislosti s objavením veľkej sumy peňazí v jej aute.
“V Európe čakáme na Lilian Tintoriovú. Venezuelská opozícia musí  zostať slobodná,” napísal na Twitteri Emmanuel Macron len niekoľko hodín po incidente.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.