Varšava 27. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowski)
 
Poľskému reportérovi, ktorý spravil reportáž z osláv narodenín Adolfa Hitlera, hrozilo stíhanie za propagáciu fašizmu. Podľa veľvyslankyne USA si len robil svoju prácu.

Na snímke Georgette Mosbacherová

Kauza okolo poľskej opozičnej televízie TVN, ktorej reportérovi hrozilo trestné stíhanie za údajnú propagáciu fašizmu, má dohru aj na diplomatickej úrovni a môže čiastočne naštrbiť aj inak veľmi priateľské vzťahy medzi USA a Poľskom. Stúpenci poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) na sociálnych sieťach protestujú proti angažovaniu sa americkej veľvyslankyne v Poľsku Georgette Mosbacher, ktorá napísala v súvislosti s kauzou TVN list prezidentovi Andrzejovi Dudovi.
Podľa stúpencov PiS a poľských národovcov bol však tón jej listu príliš ultimatívny a urážlivý. “ŽIADAM vás, aby ste sa ospravedlnili poľskému národu a poľskému štátu a jeho demokraticky zvoleným predstaviteľom,” obrátila sa na Twitteri na veľvyslankyňu poslankyňa PiS Krystyna Pawlowicz.
Text listu veľvyslankyne poľskému prezidentovi, ktorý prenikol na verejnosť, pritom nie je nijak neslušný, Mosbacher v ňom iba žiada poľských predstaviteľov, aby bezdôvodne netrestali novinárov za ich prácu. “Dúfam, že členovia vašej vlády nebudú útočiť na nezávislých novinárov, ktorí pracujú vo verejnom záujme, a už vôbec ich nebudú stíhať,” uvádza veľvyslankyňa USA.
Mnohých Poliakov však nahnevalo aj to, že veľvyslankyňa USA v oslovení listu poplietla meno poľského prezidenta.
V kauze okolo televízie TVN, ktorú vlastní americká televízna spoločnosť Discovery, ide o reportáž jej redaktora z minuloročných osláv narodenín Adolfa Hitlera, ktoré si zorganizovali poľskí priaznivci neonacizmu. Novinár toto podujatie potajme natáčal a reportáž o ňom pripravil v rámci snahy odkryť pozadie poľských krajne pravicových kruhov. Poľské orgány však začali novinárovi hroziť trestným stíhaním za propagáciu fašizmu a upustili od toho až po mohutnom tlaku verejnosti.
Podľa niektorých analytikov politikom z PiS prekáža informovanie o poľskej neonacistickej scéne z rovnakých dôvodov, pre ktoré sú alergickí aj na akékoľvek zmienky o úlohe Poliakov na vyhladzovaní Židov počas 2. svetovej vojny.
 
Príspevok Veľvyslankyňa USA sa vložila do kauzy TVN, Poliaci žiadajú ospravedlnenie zobrazený najskôr Hlavné správy.