Hanoj 26. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)
 
Úmrtie amerického senátora Johna McCaina, ktorý v nedeľu podľahol komplikáciám súvisiacim s rakovinou mozgu, sa dostala na prvé stránky vietnamskej tlače. Informovala o tom v nedeľu rozhlasová stanica RFI.

Na archívnej snímke 27.septembra 2007 John McCain

Okrem toho mnohí Vietnamci i Američania žijúci vo Vietname prinášali v nedeľu kvety k pomníku postavenému na mieste pri jazere Trúc Bach v Hanoji, kde sa pred 51 rokmi zrútilo americké bojové lietadlo zostrelené severovietnamskými silami. Pilotom tohto lietadla bol práve John McCain, ktorý potom vo vietnamskom zajatí prežil päť rokov.
Republikán McCain je spolu s bývalým prezidentom USA Billom Clintonom a exministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym vo Vietname vážený za úsilie, ktoré vyústilo do normalizácie vzťahov oboch krajín.
Agentúra AP informovala, že veľvyslanectvo USA v Hanoji v nedeľu oznámilo, že má v pláne spustiť štipendijný program na podporu “mladého vietnamského lídra, ktorý sa bude venovať verejnej službe”, aby každoročne cestoval do Spojených štátov na študijný pobyt.
Program bude pomenovaný McCain/Kerry Fellowship na počesť McCaina a Kerryho, ktorý v mladosti tiež slúžil ako vojak vo Vietname.
McCain sa niekoľko rokov po svojom návrate zo zajatia vo Vietname začal angažovať v americkej politike, pričom už ako aktívny politik sa viackrát vrátil aj do Vietnamu. Prvýkrát sa tak stalo v roku 1985, teda desať rokov pred normalizáciou bilaterálnych vzťahov, ku ktorej došlo v roku 1995 za Clintonovej administratívy.
Počas jednej zo svojich ciest sa McCain stretol aj s bývalým riaditeľom väznice Hoa Lo, smutne preslávenej pod prezývkou “Hanoi Hilton” (Hanojský Hilton).
McCain opakovane tvrdil, že v tejto väznici bol – podobne ako aj iní americkí zajatci – vystavovaný mučeniu. Jeho väzniteľ však toto tvrdenie odmietol, pričom však vyhlásil, že si – naopak – spomína na dlhé diskusie o vojne, ktoré viedol s McCainom, svojím najznámejším vojnovým zajatcom. Vietnam naďalej tvrdí, že s americkými vojnovými zajatcami sa zaobchádzalo v súlade s medzinárodnými konvenciami.
 
Príspevok Veľvyslanectvo USA v Hanoji spustí štipendijný program pomenovaný po McCainovi zobrazený najskôr Hlavné správy.