Bern 17. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Keystone-Jean-Christophe Bott)
 

V novom článku švajčiarskych novín Tages Anzeiger s útokmi proti ruským diplomatom opäť nie sú žiadne fakty, rovnako ako i v predchádzajúcich publikáciách o Rusoch, vyhlásili na ruskom veľvyslanectve vo Švajčiarsku.

Ilustračné foto

Švajčiarske noviny Tages Anzeiger a holandské NRC Handelsblad informovali s odkazom na vlastné vyšetrovanie o dvoch Rusoch, ktorí sa chystali robiť špionáž v laboratóriu vo švajčiarskom meste Spitz, ich experti skúmali chemické útoky v Sýrii a pokus o otravu Skripaľových. Podľa zverejnených informácií predpokladaní agenti boli zadržaní v holandskom Haagu na jar tohto roku, neskôr boli odoslaní do Ruska. Presnejší čas a okolnosti zadržania nie sú známe. Švajčiarska rozviedka potvrdila svoju účasť v tejto operácii „spolu s holandskými a britskými kolegami”, informujú noviny.
„S poľutovaním konštatujeme, že z pera švajčiarskych žurnalistov z Tages Anzeiger naďalej vznikajú nepodložené a nedokázané výpady na adresu Ruska. Rovnako ako dve predošlé publikácie autorov, nedeľný článok o ruských diplomatoch vo Švajčiarsku je charakteristický neprítomnosťou akýchkoľvek faktov, a tiež absenciou odkazov, na teraz už tajné dokumenty, ktoré nikto nevidel a, pravdepodobne, nepísal,” uvádza sa v správe ruskej diplomatickej misie v Berne, ktorá bola publikovaná na Facebooku.
„Ako nezmysel vyzerá pokus autorov prinútiť  čitateľov myslieť zaujato ohľadom Rusov, ktorí pracujú vo Švajčiarsku. Nevyhnuteľne tak nastáva otázka: cui prodest? Rozhodne nie rusko-švajčiarskym vzťahom, na ktorých upevnení pracujú diplomati ako v Berne, tak i v Ženeve,” vyhlásili na veľvyslanectve.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyjadril pochybnosti, že operácia hneď troch tajných služieb na chytenie „ruských špiónov” mohla prebehnúť bez pozornosti médií. Zdôraznil, že Moskva je pripravená „rozumne” okomentovať správy iba potom, keď bude mať v ruke fakty.
 

Príspevok Veľvyslanectvo Ruska vo Švajčiarsku okomentovalo článok Tages Anzeiger o diplomatoch zobrazený najskôr Hlavné správy.