Praha 5. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Thierry Monasse)
 
Na seminári k 20 rokom členstva Česka v NATO americký veľvyslanec v ČR, Stephen King, uviedol hlavné hrozby pre alianciu a pripomenul Čechom nutnosť vydávať na obranu dve percentá HDP. Petříček s veľvyslancom to vidí rovnako. Informuje o tom portál Aktualne.cz

Ilustračné foto

Ako hlavnú hrozbu pre NATO americký veľvyslanec uviedol režim ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa podľa jeho slov snaží ovplyvniť nielen Spojené štáty, ale aj celú Európu.
“Putinov režim sa snaží podkopať našu jednotu, naše demokratické procesy. Snaží sa miešať do volieb v Európe i v Spojených štátoch,” uviedol King.
Ako ďalšie hrozby pre NATO americký veľvyslanec uviedol Čínu, ktorá podľa neho prepája obchodné záujmy svojich firiem so strategickými záujmami krajiny. Tiež spomenul terorizmus, kybernetické útoky a dezinformácie.
King pripomenul sľub Česka vydávať na obranu dve percentá HDP. Čo by sa malo splniť za 5 rokov. Výdaj bude postupne rásť a v roku 2024 dosiahne požadované 2 percentá.
Minister zahraničia Tomáš Petříček naplnenie cieľa považuje za splniteľné. Minister tiež dodal, že je potrebné modernizovať armády NATO a spolupracovať v kybernetickej obrane, aby NATO dokázalo reagovať nielen na konvenčné útoky, ale aj na hrozby vychádzajúce z moderných technológií.
 
Príspevok Veľvyslanec USA v ČR uviedol hlavné hrozby pre NATO. Nezaobišlo sa to bez…, lebo Putin zobrazený najskôr Hlavné správy.