Berlín 10. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Guneev)
 

Veľvyslanec RF v Nemecku Sergej Nečajev v rozhovore pre nemecké noviny Neue Osnabruecker Zeitung uviedol, že prístup Európskej komisie k plynovodu Severný prúd 2 nemá logiku.

Ilustračné foto

„Prístup Európskej komisie odporuje logickému mysleniu. Európska únia si stanovila za úlohu liberalizovať trh s energiou a rozvíjať spravodlivú konkurenciu. V skutočnosti sa však zásah orgánov EÚ do plynárenského odvetvia bude zosilňovať. Snaha rozšíriť predpisy Európskej komisie týkajúce sa Tretieho energetického balíčka na Severný prúd 2 potvrdzuje vznik nespravodlivých pravidiel hry,” povedal Nečajev v rozhovore pre tieto noviny.
Varoval, že by to mohlo viesť k diskriminácii Severného prúdu 2 a k vytvoreniu precedensu pre extrateritoriálne uplatnenie právnych predpisov EÚ v morských oblastiach a výnimočných ekonomických zónach, čo je v rozpore s Dohovorom OSN o medzinárodnom morskom práve.
Projekt Severný prúd 2 predpokladá výstavbu dvoch plynovodov s celkovou kapacitou 55 miliard metrov kubických plynu za rok od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka.
Nový plynovod má byť postavený vedľa Severného prúdu. Proti výstavbe vystúpilo niekoľko krajín, predovšetkým Ukrajina, ktorá sa obáva, že príde o príjem z tranzitu ruského plynu a tiež USA, ktoré majú ambiciózne plány na vývoz svojho skvapelneného plynu do Európy.
 

Príspevok Veľvyslanec RF v Nemecku o Severnom prúde 2: Nenašiel som v prístupe Európskej komisie logiku zobrazený najskôr Hlavné správy.