Brusel 23. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Veľvyslanec Európskej únie v Rusku je povolaný na konzultácie do Bruselu, a to v súvislosti s útokom nervovoparalytickou látkou novičok na bývalého ruského špióna a jeho dcéru v Británii. Oznámil to v piatok v Bruseli, kde sa koná summit EÚ, holandský premiér Mark Rutte.

Na snímke holandský premiér Mark Rutte (vľavo)

Podľa agentúry AP Rutte uviedol, že tento krok je “opatrením”, nie “sankciou”. Zdôraznil, že veľvyslanec nebol z Moskvy odvolaný.
Agentúra Reuters poznamenala, že vedúcim Delegácie Európskej Únie v Ruskej federácii je nemecký diplomat Markus Ederer.
Krátko pred Rutteho oznámením lídri EÚ na summite v Bruseli vyjadrili svoj súhlas s postojom Spojeného kráľovstva, že za útokom na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru je s “vysokou pravdepodobnosťou” Ruská federácia.
Británia obviňuje Rusko z otrávenia bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou A234 zo skupiny novičok. Dvojicu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným strediskom v meste Salisbury. Obaja sú naďalej v kritickom, no stabilizovanom, stave. Moskva všetky obvinenia kategoricky odmieta a obviňuje Londýn, že na objasnení prípadu nie je ochotný spolupracovať.
 
Príspevok Veľvyslanca EÚ v Rusku povolávajú na konzultácie do Bruselu zobrazený najskôr Hlavné správy.