Bratislava 30. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Už dlhšie sa čudujeme, načo naši západoeurópski pastieri vybudovali luxusný košiar – Európsku úniu pre stredo a východoslovenské ovečky? Načo to potrebovali, chceli urobiť pre nás niečo dobré a užitočné? Až teraz nám svitá, prečo to vlastne robili…

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Hej-hop! Ideme skákať do bazénu! Že tam zabudli napustiť vodu? Nevadí, veď to nám nariadili naši pani z Bruselu, Berlína, Londýna, Paríža a iných predmestských častí. Tak budeme skákať. Že si rozbijeme hlavy? Ale veď naši pani z Európskej únie povedali, že je to správny krok. Tak potom je to bezpečné, nemusíme mať obavy a budeme skákať.
A skáčeme. V mestečku na Temži si vymysleli novú zábavu. Rozbehli nový hon na čarodejníc… pardon, na ruských špiónov. Ale vlastné je to úplne to isté. Už o pár minút po incidente s otrávením bývalého agenta Skripaľa geniálni britskí Sherlockovia Holmesovia vypátrali vinníka – sú to, prirodzene Rusi. Kto iný? A hneď zo staršieho londýnskeho domčeku na Downing Street 10 zarevali: ruskí špióni nám tu zabíjajú ľudí, treba potrestať Moskvu. A na tento rev súhlasne prikývli všetky ovečky a barany v európskom košiari.
Staršia teta skôr pripomínajúca bosorku, ako vznešenú britskú lady, nariadila: treba vyhostiť  ruských diplomatov a ovečky a barany to podporili svorným hlasným bečaním. Naše domáce ovečky však chceli sa ukázať, že sú výnimočné a rozhodli sa bečať aspoň o štipku inak. A  preto na rozdiel od  ostatných… povolávame nášho veľvyslanca z Moskvy.
Že sme to urobili inak, ako Londýn, Washington, Berlín a všelijaké Pobaltská, je to tak, ale na druhej strane nik nemôže povedať, že sme nereagovali a nepovedali „bu-bu-bu“ smerom k Moskve. Ruských diplomatov zatiaľ domov neposielame, ale svojho sme pozvali späť. Aj keď včera britský veľvyslanec hundral, že je to maličkosť, nedostatočné opatrenie, ale urobili sme, čo sme považovali za vhodné. Možno aj na ruských diplomatov ešte príde rad…
Minister zahraničia Miroslav Lajčák po včerajšom rokovaní vlády oznámil, že povolávame nášho veľvyslanca v Rusku Petra Priputena domov – akože na konzultácie. Pripomenul že nič také sme v našej najnovšej 25-ročnej histórii neurobili. A /ako inak?/ vyjadril našu plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom, našim strategickým spojencom a partnerom. Hurá!
Prezident SR Andrej Kiska po stretnutí s britským veľvyslancom Andrewom Garthom /tiež ako inak?/ cez svojho hovorcu Romana Krpelana podporil dané opatrenie, ale podčiarkol, že  je nedostatočné. Potešil sa, že sme „napravili škody spôsobené neochotou vlády podporiť strategického spojenca Slovenskej republiky.“ Mohli by sme sa ešte oficiálne ospravedlniť.
Expremiér to radšej napísal na facebooku: „Som veľmi rád a prijal som toto rozhodnutie slovenskej diplomacie s potešením, že sme prejavili ako krajina nielen suverénny, ale aj zdržanlivý postoj. Slovensko je v zahraničí považované za dôveryhodného partnera, ktorý si plní svoje medzinárodné záväzky. Medzi tie nepatrí za každú cenu a bez dôkazov vytvárať z Ruskej federácie svetového nepriateľa číslo jedna. Slovensku musí záležať na dobrých vzťahoch s Ruskom a mohlo by zohrať aktívnejšiu úlohu pri prepájaní Európy a Ruska. Pretože Európa potrebuje Rusko a Rusko potrebuje Európu,“ zdôraznil Robert Fico.
Nový premiér Peter Pellegrini poskladal dokopy vyjadrenia prezidenta, ministra zahraničia a predsedu SMERu a takto vytvoril vlastný názor. Považuje povolanie veľvyslanca z Moskvy za správne, aj keď, ako dodal, „ponecháva si svojprávnosť a právo na vlastné rozhodnutie aj v takomto citlivom prípade…“ Možno sa dočkáme aj jeho „vlastného rozhodnutia“.
Mainstream a opozícia sú čiastočne uspokojení, aj keď si želajú oveľa tvrdšie opatrenia voči Rusku. Ako inak: musíme bečať spolu so všetkými a plniť všetky nariadenia prichádzajúce od „pánov“. Je ich viac, tento raz svoje priania vyjadrila zle vyzerajúca pani žijúca na riečke Temža. Vadí našim veľkomožným a médiám, že vyšetrovanie sa ešte ani nezačalo, ale Londýn už „pomenoval“ vinníka? Že nemá žiadne dôkazy a s veľkou pravdepodobnosťou Skripaľa otrávili britským prípravkom, ktorý sa vyrába iba v 7 kilometroch od miesta činu? Našim „kompetentným“ to nevadí. Čo je tam po nejakej prezumpcii neviny a dôkazoch?
Aha, už ste pochopili, prečo pre nás západní pastieri vybudovali lesklú a prijemne smrdiacu klietku – košiar? Keď sme boli vo svojich vlastných košiaroch, mohli sme bečať, ako sa nám papuľa narástla, ale teraz musíme bečať tak, ako nám nariadia „z centra“. Nariadia skákať do prázdneho bazénu – a budeme skákať. Kým si konečne neuvedomíme, že rozbíjať si lebky pre potešenie pánov nie je to najvhodnejšie trávenie času pre nás. Začíname si uvedomovať, prečo západní demokrati tak nenávidia Rusko – pretože sa snaží bečať inak, po svojom. A toto mu nik nechce dovoliť. A čo my? Dokedy budeme bečať tak, ako nariadi nejaký Londýn či Paríž?
Eugen Rusnák
 
Príspevok Veľvyslanca domov alebo načo západoeurópski pastieri vybudovali luxusný košiar pre stredo a východoslovenské ovečky zobrazený najskôr Hlavné správy.