Pjongčang 9. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP Photo/Ahn Young-joon)

Aktuálnou témou pred otvorením OH v Pjongčangu sa stal zasadací poriadok. Problém nastal vtedy, keď účasť potvrdili Kimova sestra a aj viceprezident USA so svojim doprovodom, informuje český portál Lidovky.cz
Na zábere Kimova sestra Kim Jo-čong

Olympijské hry už nie sú len o športe o čom svedčí aj situácia spred štyroch rokov v ruskom Soči, keď sa vtedy riešila aj napätá situácia na Ukrajine.
Ani tohto roku to nebude inak. Na olympiáde sa totiž schyľuje k historickému stretnutiu. V sobotu sa má juhokórejský prezident Mun Če-in osobne stretnúť so šéfom severokórejského zhromaždenia Kim-Jong-namom a so sestrou severokórejského vodcu Kim Jong-čo. Ku krátkemu stretnutiu oboch štátnikov došlo už dnes v Jongpchjongu, meste neďaleko Pjongčangu, ktorý bude dejiskom olympiády. Obaja si s úsmevom podali ruky a zapózovali fotografom
Kimovu sestru má následne prijať liberálny juhokórejský prezident v takzvanom modrom dome, prezidentskom paláci v Soule. Je tak prvým členom dynastie Kimov, ktorý tam zavíta.
Dnes dopoludnia priletela do Južnej Kórey súkromným lietadlom, tak aby stihla otvárací ceremoniál. Tu však nastáva problém. Býva zvykom, že na udalostiach ako sú OH výsostné miesto k sedeniu zaujme hlava usporiadateľskej krajiny a šéf Medzinárodného olympijského výboru. Po ich stranách potom usadnú podľa dôležitosti ďalší hostia. Lenže už predstava, žeby si zástupkyňu dynastie Kimov a druhého najmocnejšieho muža USA, ich úhlavného nepriateľa delilo niekoľko miest, je výbušná.
Okrem toho ešte americký viceprezident oznámil, že ako svoj oficiálny doprovod vezme otca zosnulého amerického študenta Otta Warmbiera. Ten zomrel vlani v zúboženenom stave krátko po prevoze zo Severnej Kórey, kde bol 17 mesiacov držaný za údajnú krádež propagandistického materiálu a evidentne bol aj ťažko mučený.
Tento problém však nie je jediný. Rozruch spôsobila správa, že Irán predvolal juhokórejského veľvyslanca kvôli tomu, že jeho športovcom – narozdiel od iných krajín- nechceli usporiadatelia darovať najmodernejšiu verziu mobilného telefónu sponzora Samsung. Dôvodom boli sankcie, ktorým islamská republika čelí. Iránske ministerstvo dokonca kvôli tomu pohrozilo Soulu zásadným dopadom na ich obchodné vzťahy. Z tohoto dôvodu nemala telefóny dostať ani severokórejská výprava. Celá záležitosť sa ale urovnala v predvečer otvorenia hier. Medzinárodný olympijský výbor potvrdil, že telefóny dostanú darom aj športovci KĽDR a Iránu. Severokórejcov ale požiadal, aby si telefóny po skončení hier nebrali domov.