Preferencie Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej bavorského spojenca Kresťanskosociálnej únie (CSU) za posledný týždeň vzrástli o dve percentá. Celková podpora oboch strán dosahuje 38 percent, čo je najviac za uplynulý rok. 

Ak by Nemci mohli teraz priamo rozhodovať o obsadení postu spolkového kancelára, 52 percent z nich by podľa prieskumu Forsa hlasovalo za Merkelovú. Oproti minulému týždňu to taktiež predstavuje dvojpercentný nárast. Merkelovej najsilnejší súper, šéf sociálnych demokratov Sigmar Gabriel, za ňou zaostal o 39 percentuálnych bodov. 

Inštitút Forsa pripísal nárast popularity Merkelovej a strán CDU/CSU na margo obáv vyvolaných berlínskym útokom, ktorý si vyžiadal 12 mŕtvych a vyše 50 zranených. „Vždy, keď sú ľudia znepokojení takýmito hroznými činmi, voliči spravidla odmietajú experimenty a postavia sa za vládu, ktorá je pri moci,“ povedal riaditeľ Forsy Manfred Güllner.

Preferencie CDU/CSU v priebehu tohto roka klesali. Podľa agentúry DPA to bol dôsledok sporov medzi oboma stranami, ktoré sa týkali zvládania utečeneckej krízy.