Kyjev 23. marca 2017 (HSP/RT/Foto:YouTube)

Tisíce ľudí z mesta Balakleja na Ukrajine (Charkovský región) sú evakuované kvôli masívnemu požiaru v muničnom skladisku, o ktorom sa hovorí ako o najväčšom v krajine. Existujú správy o explóziách a rozbitých oknách

 

Chaotické scény so stovkami vozidiel uviaznutých v dopravných zápchach boli zverejnené na sociálnych médiách po tom, čo mestská správa Balakleja nariadila núdzovú evakuáciu väčšiny mesta.

Väčšina populácie Balakleji bola evakuovaná, oznámila civilná obrana oddelenia mestskej okresnej správy agentúre RIA Novosti.

“Prvá vlna evakuácie bola ukončená, väčšina obyvateľov bola evakuovaná autobusmi. Aktuálne sa autobusy vracajú k evakuácii zvyšku mesta. Odborníci idú od domu k domu skontrolovať, kto ostáva,” oznámila okresná správa.

Neexistujú žiadne bezprostredné správy o akejkoľvek civilnej nehode.

Okolo horiaceho skladiska bola zriadená sedem kilometrov široká bezpečnostná zóna, uvádza agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ukrajinského vojenského prokurátora.

Hlavný vojenský prokurátor Ukrajiny Anatoly Matios napísal na Facebooku, že podľa predbežných údajov boli explózie a oheň spôsobené sabotážou o tretej hodine ráno miestneho času na niekoľkých úložiskách raketových a delostreleckých zbraní (vrátane 125 mm a 152 mm tankových a delostreleckých granátov). Matios povedal, že incident bol priamym výsledkom sabotáže.

Začalo sa vyšetrovanie. Ukrajinská hraničná služba zvýšila kontrolné opatrenia v juhovýchodnej časti krajiny v dôsledku incidentu. “Hraničná služba sprísnila kontrolný systém na juhovýchodných hraniciach,” napísal Matios na Facebooku.