Veľká Británia 23. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

Počet ľudí, ktorí do minulého septembra opustili Veľkú Britániu stúpol podľa britského štatistického úradu na 130 tisíc. To je najvyššie číslo za posledné desaťročie. Štatistici ešte dodali, že počet ľudí krajín EÚ, ktorí do Británie prišieli je 220 tisíc. Rozdiel medzi počtom imigrantov a emigrantov tak je 90 tisíc ľudí, čo je najmenej za posledných päť rokov, uvádzajú Novinky.cz
Ilustračné foto

Denník The Guardian  to označil za počiatočnú fázu “brexodu.” Vedúca oddelenia migračnej štatistiky OSN, Nicola Whiteová ale tvrdí, že uvedené čísla nejde prepísať len jednaním o odchode Británie z EÚ.
Tiež dodala, že by brexit mohol byť faktorom v rozhodovaní o tom, či sa prisťahujú do Británie alebo sa z nej odsťahujú. No motivácia ľudí k migrácii je komplikovaná a môže ju ovplyvniť veľa rôznych príčin.
Svoje slová podporila číslami, ktoré potvrdzujú, že z krajiny odchádza viac Britov, než sa ich vracia. Oproti tomu však narastá prisťahovalectvo z krajín mimo Európskej únie. Do konca minulého septembra dorazilo do Veľkej Británie 258 tisíc ľudí z týchto krajín a odišlo ich 80 tisíc. Zo štátov mimo EÚ pribudlo do Británie 205 tisíc ľudí, čo je maximum za posledných 6 rokov.
Danny Shaw z BBC sa domnieva, že tieto presuny spôsobil zvýšený záujem o štúdium a možno korekcia neobyčajného prepadu čísel z minulého obdobia. Podľa neho je ešte ďalšou možnosťou aj to, že kvôli problémom s odchodom Británie z EÚ sa britské firmy obzerajú po pracovnej sile z inej oblasti.
Počet občanov, ktorí prichádzali do Británie sa pred referendom držal na stabilnej úrovni 240-280 tisíc. Od tejto doby však štatisti zaznamenávajú neustály pokles.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.