Bratislava 27. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Hektor Pustina)
 
Kto sa nádejal, že politická vykopávka menom Eduard Kukan (europoslanec za dávno mŕtvy subjekt SDKÚ-DS) už dokončí svoj poslanecký pobyt v centrále EÚ bez ďalšieho okázalého gesta lojality svojim západným pánom, sa dočkal prekvapenia. Takmer 79-ročný Kukan sa ešte raz stal hviezdou medzinárodnej protiruskej kampane

Na snímke Eduard Kukan

Politický dinosaurus z čias dzurindovského paleozoika Eduard Kukan sa zviditeľnil tým, že nominoval ukrajinského režiséra-teroristu Oleha Sencova na udelenie tzv. Sacharovovej ceny. Pre vysvetlenie, „Sacharovova cena za slobodu myslenia“ je politické ocenenie Európskeho parlamentu, ktoré Brusel udeľuje odporcom vlád tých krajín, ktoré nie sú po vôli Ríši. V súčasnej vyostrenej protiruskej atmosfére bolo vopred zrejmé, že cenu dostane tento ukrajinský „demokrat“.
Kto je Oleh Sencov? Keď sa drvivá väčšina Krymčanov ponáhľala zachrániť pred radosťami demokratického Banderistanu znovupripojením k Rusku, Sencov aj so svojimi komplicmi sa rozhodol bojovať proti tomu vytvorením diverznej skupiny s cieľom robiť sabotáže a teroristické činy v Simferopoli, Sevastopoli a Jalte. Malo ísť najmä o explózie v noci z 8. na 9. mája 2014 vlastnoručne vyrobenými výbušnými zariadeniami pri „Memoriáli večného ohňa“ a Leninovom pamätníku, podpálenie úradu organizácie „Ruská komunita Krymu“ a pobočky strany „Jednotné Rusko“ v Simferopoli.
Štyria páchatelia boli v máji 2014 zatknutí. Dvaja z nich, Afanasjev a Čirnij sa priznali skôr a dostali miernejší trest 7 rokov väzenia. Naproti tomu Kolčenko a Sencov tvrdia, že sú nevinní. Kolčenko dostal desať rokov a Sencov ako hlava diverznej skupiny dvadsať rokov väzenia. Vo chvíli vyhlásenia rozsudku si ešte zaspieval ukrajinskú hymnu a odvtedy sedí vo väzení, čo z neho urobilo disidentskú hviezdu protiruského besnenia. Jeho popularitu zvýšilo aj to, že tri týždne pred majstrovstvami sveta vo futbale v Rusku začal držať hladovku „za oslobodenie všetkých ukrajinských politických väzňov, ktorí sú v ruských väzniciach“, ktorú prednedávnom neúspešne ukončil.
Samozrejme, medzinárodná protiruská aliancia tvrdí, že celý proces bol nezákonný, kompletne vymyslený, že Sencov je nevinný a že ruské orgány konajú svojvoľne, protiprávne, teda tak, ako to o nich západné médiá vždy hovoria – že skrátka ruskí zloduchovia odsúdili nevinného človeka len a len preto, lebo sa im nepáčil. Že to nemá logiku, aby ruské úrady bez príčiny, proti tlaku verejnej mienky celého „demokratického sveta“ na dvadsať rokov zavreli nevinného človeka? No veď to sú celí oni, robiť veci bez logiky: natrieť v Británii kľučku bývalému agentovi najjedovatejšou látkou na svete, aby celý svet videl, akí sú babráci, to azda má logiku?
A práve tu prichádza hviezdna chvíľa slovenského orla Eduarda. Nominoval Sencova na najvyššiu politickú cenu EÚ. Keď mal Europarlament vybrať mediálne a strategicky najvhodnejšieho kandidáta na svoju politickú cenu a mal voliť medzi ním, marockým protikorupčným aktivistom a združením mimovládok transportujúcim migrantov do Európy, voľba bola jasná.
To samozrejme nie je všetko: proti väzneniu Sencova protestujú od od Aljašky cez Nairobi až po Tasmániu všetky mimovládky, ktoré sú za to platené a aj mnohé z tých, ktoré to robia z nadšenia. Za jeho prepustenie sa už vyslovil Hollywood, Lech Walesa žiadal pre neho Nobelovu cenu mieru a radšej ani nechcime vedieť, čo, kde, s čím a s kým pre jeho oslobodenie robia Pussy Riot.
Na smolu Eduarda Kukana a jeho komplicov však je čoraz viac ľudí, na ktorých už tento cirkus jednoducho nezaberá.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Veľkolepé zavŕšenie kariéry Eduarda Kukana: Nominácia ukrajinského režiséra-teroristu na najvyššiu bruselskú politickú cenu zobrazený najskôr Hlavné správy.