Manila 13. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)
 
Najmenej troch mŕtvych a zhruba 60.000 vysídlených si vyžiadali rozsiahle povodne, ktoré v priebehu víkendu zasiahli filipínsku metropolu Manila a niekoľko provincií na severe tejto krajiny. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na filipínske úrady.

Ilustračné foto

Záplavy postihli viac než milión obyvateľov. Najhoršie zasiahnuté bolo hlavné mesto. Povodne dosahovali v niektorých častiach Manily výšku 180 centimetrov, uviedla filipínska národná agentúra pre pomoc pri katastrofách.
Viac než 33.000 obyvateľov metropoly bolo nútených opustiť svoje domovy od soboty, kým ďalších 26.000 ľudí tak muselo urobiť aj v ďalších desiatich provinciách na severe Filipín. V zasiahnutých oblastiach uzatvorili školy i vládne úrady.
Filipínsky meteorologický úrad informoval, že dve tropické búrky – Leepi a Yagi -, ktoré lokalizovali pri severnom pobreží Filipín, vyvolali prudké dažde.
Očakáva sa, že nepriaznivé počasie v krajine pretrvá až do polovice týždňa. Úrady vyzvali obyvateľov, aby v súvislosti s hrozbou náhlych povodní a zosuvov zostali ostražití.
Filipíny sú každoročne zasiahnuté v priemere 20 cyklónmi, pripomína DPA. Doposiaľ najsilnejší tajfún – Haiyan – udrel na krajinu v roku 2013 a vyžiadal si viac než 6300 obetí a štyri milióny vysídlených.
 
Príspevok Veľké povodne si vyžiadali obete i vysídlených; zasiahli aj Manilu zobrazený najskôr Hlavné správy.