Londýn 17. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Veľká Británia chce vyslať špeciálnu jednotku na ochranu svojich lodí po útoku na tankery v Ománskom zálive. Informuje o tom vydanie The Times. Denník píše, že každá vážna rana v dosť úzkom Hormuzskom prielive plnom tankerov sa môže stať katastrofou. Velenie Kráľovskej flotily Veľkej Británie plánuje preto vyslať do tohto regiónu 100 námorných pešiakov

Ilustračné foto

Vojaci majú vytvoriť kostru pohotovostných síl, a budú rozmiestnení na britskej vojenskej námornej základni v Bahrajne. Ich úlohou bude hliadkovanie v Perzskom zálive a ochrana ako vojenských, tak aj obchodných lodí v Hormuzskom prielive.

Dátum vyslania námorných pešiakov nebol spresnený, avšak plán byť prerokovaný v jednom z vládnych výborov 16. júna.

Britské ministerstvo zahraničia obvinilo za útok na tankery v Ománskom zálive na iránsku Armádu strážcov islamskej revolúcie (elitná a vplyvná jednotka iránskej armády). Americký minister zahraničia Mike Pompeo obvinil iránsku vládu z účasti na útoku na civilné tankery.

Dva ropné tankery boli vystavené útoku v Ománskom zálive 13. júna. Jeden viezol ropu, druhý metanol. Posádky oboch lodí boli včas evakuované, v jednej bolo 11 ruských občanov.

Teherán poprel svoju účasť v incidente a obvinil Washington z pokusu o zmarenie rokovaní s Japonskom a z maskovania ekonomického terorizmu proti Iránu. Ruské ministerstvo zahraničia označilo tieto obvinenia za vyhrotenie situácie a za americkú íránofobiu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj