Londýn 12. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Frank Augstein)
 
15 vrážd nožom počas piatich dní. Vo Veľkej Británii je možné hovoriť o epidémii násilia. Nôž pri sebe nosia už 9-ročné deti. K útokom dochádza za bieleho dňa pred zrakmi svedkov i kamier, informuje televízia RT

Na ilustračnej snímke policajti hliadkujú na mieste útoku nožom na Námestí Russell Square v Londýne

“Od začiatku roka došlo v Londýne k 118 vraždám,” informuje reportáž RT. Priemerne dochádza k trom vraždám za týždeň, hlavne ide o útoky nožom.
“Počas minulých ôsmich rokov vláda znížila počet policajtov a zoškrtala 25-30 percent policajného rozpočtu,” vyhlásil pre televíziu Peter Kirkham, bývalý inšpektor londýnskej polície, keď odôvodňoval, čo je pôvodom takého rastu násilia.
Ministerka Victoria Atkinsová, ktorá má na starosti danú oblasť, dementovala možné spojenie medzi krátením rozpočtu a nárastom násilia. Vyhlásila, že existujú iné faktory, ako napríklad sociálne médiá.
 

 
“Podstata násilia sa mení. Gangy používajú sociálne médiá, aby spolu komunikovali. Používajú mobilnú komunikáciu tak, ako to pred desiatimi, dokonca aj pred piatimi rokmi ešte nebolo možné,” vyhlásila Atkinsová. Za rast násilia má byť zodpovedný britský hudobný štýl Drill Rap.
“Klaňajú sa násiliu a hovoria o cielených útokoch na iných. To následne vedie k rastu napätia,” povedala pre RT londýnska policajná riaditeľka.
S každým dňom je ale stále ťažšie povedať, že nárast násilia nesúvisí s krátením rozpočtu, uzatvára televízia.
 
Príspevok Veľká Británia sa prepadá do rastúcej vlny násilia a vrážd zobrazený najskôr Hlavné správy.