Londýn 30. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)
 
Veľká Británia chce dislokovať v Nórsku v rámci novej arktickej stratégie 800 námorníkov a príslušníkov špeciálnych jednotiek, povedal denníku The Telegraph minister obrany Gavin Williamson.

Ilustračné foto

List uvádza, že nová stratégia má za cieľ umožniť Veľkej Británii efektívny monitoring aktivít ruských ponoriek a tiež potvrdenie toho, že jej ozbrojené sily majú dobré pozície na prípadné čelenie akejkoľvek hrozbe. Na sledovanie ruských ponoriek sa má používať najmä lietadlo typu P-8 Poseidon.
“Vnímame aktivity ruských ponoriek veľmi blízke tým, čo podnikali v rokoch studenej vojny, a bude správne na to reagovať,” vyhlásil Williamson.
“Keby sme sa mohli vrátiť o desať rokov späť, vtedy si mnohí mysleli, že doba aktivít ponoriek na krajnom severe a v severnom Atlantiku, a ich nebezpečenstvo zmizlo po páde Berlínskeho múru. Ale toto nebezpečenstvo sa skutočne vracia do popredia, “dodal minister obrany.
Britskí vojaci majú pôsobiť v Nórsku spoločne s vojakmi tejto krajiny a tiež s námornými pešiakmi z USA a Holandska.
 
Príspevok Veľká Británia dislokuje v Nórsku 800 námorných pešiakov a príslušníkov špeciálnych jednotiek zobrazený najskôr Hlavné správy.