Donbas 5. februára 2017 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

Alexander Perendžiev z katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej Univerzity G.V. Plechanova poskytol exkluzívne interview portálu Politexpert. V interview vyjadril svoj názor, že v najbližšej dobe nemožno žiaľ očakávať normalizáciu situácie na Donbase.
Na snímke Givi, vlastný menom Michail TolstychNa snímke Givi, vlastný menom Michail Tolstych

Situácia aj naďalej ostane podľa Alexandra Perendžieva zložitá. Ukrajinské jednotky sa aktivizovali po celej línii frontu a v najbližších mesiacoch bude napätie len narastať. Trumpovo zvolenie za prezidenta znamená veľký škrt cez Porošenkove plány. Aby sa zachránil vo funkcii ukrajinského prezidenta, musí Porošenko eskalovať napätie na Ukrajine. Ak by sa napätie neeskalovalo, znamenalo by to jeho politický koniec.

V USA momentálne prebieha vnútropolitický boj medzi Trumpovcami a poslednými neoconmi, ktorí sa zúfalo bránia. Biden a McCain podporujú aj naďalej Porošenka, celkovo je však Západ dnes fakticky rozpoltený. Trump má aj iné problémy – v zahraničnopolitickej oblasti rieši problémy s Čínou a Iránom, pokračuje vnútorný západ v Nemecku a vo Francúzsku, kde sa nad politikmi, ktorí podporovali Obamu a jeho politiku zmráka. Nikoho momentálne Donbas a napätie na Ukrajine nezaujíma, čo Porošenka depce, takže sa sa snaží hlasne upozorniť na svoju osobu.

Bojové skupiny banderovských nacionalistov ho môžu zvrhnúť v ľubovolný moment. Preto sa snaží aby väčšina vojakov bola na fronte a preto pripravuje aj širokokoncipovanú novú mobilizáciu. Nemôže proste pripustiť, že sa vojaci vrátia do Kyjeva. Na druhej strane mu ale hrozí, že ak sa ofenzíva Ukrajincov skončí výrazným neúspechom, rozsype sa celý front. Porošenko hrá vabank a balancuje na ostrí noža.

Alexander Perendžiev sa potom venoval aj veliteľovi opolčencov Michailovi Tolstychovi (Givi). Podľa jeho slov je Givi známou osobou u širokého spektra obyvateľov Donecka a Luhanska, čo by mohlo znamenať že má reálne šance stať vstúpiť neskôr aj politického života. “Všeobecne platí, že dobrí velitelia sa vždy nájdu. Hlavné je, aby boli vojaci, zbrane a strelivo a chuť chrániť svoju vlasť” uviedol Alexander Perendžiev

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.