Damask 29. decembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Velenie ruskej armády potvrdilo, že nálety izraelských lietadiel na okraj sýrskej metropoly Damašek v utorok večer ohrozili dve civilné lietadlá, ktoré sa práve pripravovali na pristávací manéver. Oznámil to v Moskve hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov

Igor Konašenkov

Konašenkov spresnil, že šesť izraelských stíhačiek F-16 podniklo v utorok večer nálety na južný a západný okraj Damašku.
Izraelské stíhačky zaútočili presne v čase, keď sa v tomto vzdušnom priestore pripravovali na pristátie dve civilné lietadlá – jedno smerovalo do Damašku a druhé do Bejrútu.
Sýrske vojenské velenie v snahe zabrániť tragédii plne neaktivovalo svoju protivzdušnú obranu, ani zariadenia na vedenie elektronického boja. Vďaka tomu dispečeri riadiaci letovú prevádzku mohli presmerovať civilné lietadlo z Damašku na ruskú leteckú základňu Hmeimím.
Ruské ministerstvo spresnilo, že sýrska protiletecká obrana zneškodnila 14 zo 16 riadených leteckých bômb vypálených izraelskými lietadlami. Dve zostávajúce bomby zasiahli sýrsky vojenský sklad, pričom zranenia utrpeli traja sýrski vojaci.
Ministerstvo zahraničných vecí Sýrskej arabskej republiky v súvislosti s útokmi Izraela vyhlásilo, že jeho agresia proti Damašku a okolitým lokalitám je pokusom predĺžiť krízu v Sýrii a morálne povzbudiť teroristov. Ministerstvo zároveň poslalo dva listy vedeniu Bezpečnostnej rady OSN, v ktorých uviedlo, že Izrael uskutočnil ďalšiu agresiu voči Sýrii.
„Izrael zaútočil na viacero vojenských a civilných objektov v Damasku a jeho prímestských častí. Daný teroristický útok sa uskutočnil v čase, keď do hlavného mesta pricestovalo mnoho ľudí. Obyvatelia po prvýraz oslavovali Vianoce po oslobodení Damasku a jeho prímestských častí od teroristov,“ zdôrazňuje sa vo vyhlásení sýrskeho ministerstva zahraničia.
Ministerstvo poukazuje na to, že „pokus izraelských okupačných úradov zastrašiť sýrsky ľud v tento posvätný deň je presvedčivým dôkazom toho, že konanie Izraela sa neodlišuje od konania teroristických organizácií Islamský štát a Džabhat an-Nuṣrah“.
 
Video

 
Príspevok Velenie ruskej armády potvrdilo, že izraelské stíhačky ktoré útočili na Damašek sa prikryli civilnými lietadlami zobrazený najskôr Hlavné správy.