Moskva 3. januára 2019 (HSP/Foto: wikipedia)
 
Jeanne Calmentová z francúzskeho mesta Arles zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov a 164 dní, čo z nej robilo najstaršiu oficiálne uznanú osobu. No po vyše dvadsiatich rokoch sa ukazuje tvrdenie, že jej skutočne dožitý vek je o niekoľko rokov nižší

Za najstaršiu osobu na svete bola považovaná Jeanne Calmentová z francúzskeho Arles

Podľa Daily Mail je za tým zámena osôb. Ruskí vedci totiž tvrdia, že v skutočnosti ide o Yvonne Calmentovú, dcéru Jeanne.
Matematik Nikolaj Zak a gerontológ Valerij Novoselov z Moskovskej štátnej univerzity študovali životopisy, rozhovory a súčasné fotografie a tvrdia, že prípustné dôkazy podporujú ich teóriu. “Analýza všetkých týchto dokumentov ma viedla k záveru, že dcéra Jeanne Calmentovej Yvonne si vzala totožnosť svojej matky,” povedal Zak pre agentúru AFP.
Yvonne Calmentová podľa oficiálnych záznamov zomrela na pleurézu (pľúcnu infekciu) v roku 1934. Zak ale tvrdí, že ide o klamstvo, pretože podľa neho Jeanne Calmentová zomrela vo veku 59 rokov a Yvonne žila v ešte stále pôsobivom veku 99 rokov. Medzi jeho “dôkazmi” je kópia preukazu totožnosti Jeanne Calmentovej z 30. rokov 20. storočia, kde farba jej očí (čierna), jej veľkosť (1,52 metra) a tvar čela (nízky) nezodpovedajú vzhľadu počas posledných rokov života.
“Ako doktor som vždy mal pochybnosti o jej veku, stav jej svalov bol iný ako stav ostatných v jej veku, sedela bez podpory, nemala žiadne príznaky demencie,” vyjadril sa Novoselov, ktorý stojí v čele gerontologickej sekcie Moskovskej spoločnosti prírodovedcov.
Avšak francúzska demografka a gerontologička Jean-Marie Robineová, ktorá sa v 90. rokoch zúčastnila na potvrdení Calmentovej veku pre Guinnessovú knihu svetových rekordov, uviedla, že “nikdy nemala pochybnosti o pravosti dokladov”. Aj starosta mesta Arles v čase Calmentovej smrti Michel Vauzelle hovorí, že Zakovo tvrdenie je “celkom nemožné a nepravdepodobné”.
Zak ale dodáva, že dôkazom zámeny osôb je aj úmyselné spálenie niektorých fotografií Jeanne Calmentovej jej dcérou Yvonne, ktorá si potom vzala totožnosť svojej matky. Predpokladala totiž, že ak jej matka bude považovaná za žijúcu, nebude treba platiť daň z dedičstva.
Agentúra AFP však pridáva ďalšie pochybnosti. Po smrti Jeanne Calmentovej nebola vykonaná žiadna pitva, ktorá by mohla trochu osvetliť výnimočnosť údajnej dlhovekosti. Zaujímavé tiež bolo, že aj vo vyššom veku si dopriala čokoládu, portské víno a príležitostne aj cigaretu.
Nicolas Brouard, riaditeľ pre výskum francúzskeho Národného inštitútu pre demografické štúdie (INED) vo Francúzsku síce verí potvrdeniu komisie pre Guinnesovú knihu, ale na druhej strane tiež “oceňuje, že Nikolaj Zak vykonal nezávislý prieskum a je to veľmi dobrý argument v prospech exhumácie tiel Jeanne a Yvonne Calmentových”, čím by analýza DNA vyriešila pochybnosti.
Ak by bol teda údaj o Jeanne Calmentovej neplatný, oficiálne najstaršou osobou by potom bola Američanka Sarah Knaussová, ktorá sa v roku 1999 dožila veku 119 rokov.
 
Príspevok Vek najstaršej ženy na svete by podľa ruských vedcov mohol byť podvodom zobrazený najskôr Hlavné správy.