Bratislava 8. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Vedenie poslaneckého klubu Smeru-SD sa obáva, že na proteste dôjde k udalosti, ktorá by mohla občanov radikalizovať. Predstavitelia zároveň nepotvrdili medializované informácie, či minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok odstúpi z funkcie a že ho nahradí štátna tajomníčka Denisa Saková. Svoje kroky povie strana Smer-SD najskôr svojim koaličným partnerom.
Na snímke zľava členovia predsedníctva strany Smer-SD Viktor Stromček, Martin Glváč, Juraj Blanár a Ľuboš Blaha

Povedal to predseda klubu a podpredseda parlamentu Martin Glváč, ktorý neplánuje byť ministrom vnútra. Do konca volebného obdobia mieni zostať v parlamente. Podpredseda strany Juraj Blanár zopakoval, že Smer-SD chce hľadať riešenie súčasnej situácie s Mostom-Híd. Pokusy o prevrat, z ktorých Smer-SD obviňuje opozíciu, strana odmieta.

Radikalizácia občanov
Vedenie strany Smer-SD sa v súvislosti s nebezpečnými a nedemokratickými vyhláseniami politikov SaS obáva, že na proteste dôjde k udalosti, ktorá by mohla občanov radikalizovať.
Glváč pripomenul vyhlásenia podpredsedníčky parlamentu Lucie Nicholsonovej (SaS): „musí dôjsť k prevratu.“ Uviedol tiež vyhlásenia poslanca NR SR za SaS Ľubomíra Galka, že sa bude zatýkať. Otázky či sú pripravované provokácie zostali podľa jeho Glváča nezodpovedané. „Prevrat, po ktorom volá SaS, to je násilie v uliciach, otvorené konflikty, bitky a krv. Toto si môže priať naozaj len blázon,“ uviedol Glváč.
Radikalizáciu občanov počas protestov zažili aj ľudia na Ukrajine. Počas majdanu došlo aj k streľbe. S odstupom času vyplávali na povrch informácie, že násilnosti boli zorganizované ľuďmi, ktorí organizovali samotný majdan.

Kiska na strane opozície
Predstavitelia Smeru-SD opäť kritizovali prezidenta SR Andreja Kisku. Nepáči sa im, že rokuje najskôr s opozíciou. “Prihlásil sa jednoznačne na stranu opozície,” povedal Blanár, podľa ktorého a medzi riadkami dá čítať, že prezidentovi nešlo o rekonštrukciu vlády, ale chcel novú vládu. “Novú úradnícku vládu,” poznamenal.

Záujmom Smeru-SD je, aby sa situácia upokojila
Prezidenta Smer-SD vyzýva, aby povedal, či sa pýtal SaS na jej vyhlásenia o prevrate a možných dôsledkoch na pochodoch, čo majú znamenať a či prípadne, ak dôjde k týmto dôsledkom, ktoré ohlasoval pán Galko, či zoberie za ne aj zodpovednosť. “Prezident má byť prezidentom všetkých občanov a rešpektovať výsledky volieb,” doplnil Glváč.
Blanár zopakoval, že záujmom Smeru-SD je, aby sa situácia upokojila. “Verí, že k tomu prispeje aj stretnutie, ktoré inicioval predseda parlamentu,” doplnil a požiadal prezidenta, aby na stretnutí hľadali riešenia.
Podľa Ľuboša Blahu nie je hanba, že na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou bola Mária Trošková, ktorá mala podľa článku zavraždeného novinára Jána Kuciaka väzby na osoby podozrivé z napojenia na kalábrijskú mafiu a nemala ani bezpečnostnú previerku.
“Hanbu robí prezident Kiska, rozbíja tento štát,” vyhlásil. Podľa Glváča z titulu jej funkcie nebolo potrebné mať previerku. O Troškovej hovorí ako o sekretárke, asistentke. Glváč po tlačovej konferencii informoval, že nemecká strana neprotestovala proti účasti Troškovej.