Ramalláh 4. februára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Darko Vojinovic)

Vedenie Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) nariadilo v sobotu palestínskej vláde, aby okamžite prijala opatrenia vedúce k “vycúvaniu” zo vzťahov s Izraelom, a to na všetkých úrovniach
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Informovala o tom v noci na nedeľu agentúra DPA. Upozornila, že toto rozhodnutie bolo prijaté v predvečer stretnutia izraelského ministra financií Mošeho Kachlona s palestínskym premiérom Rámím Hamdalláhom.
Výkonný výbor OOP v sobotu rozhodol, že palestínska vláda má pripraviť plány a projekty, ktoré povedú k “vycúvaniu” zo vzťahov s Izraelom existujúcich v oblasti politiky, administratívy, ekonomiky i bezpečnosti.
Agentúra DPA upozornila, že výkonný výbor OOP zaujal miernejšiu pozíciu, než pred niekoľkými týždňami ústredný výbor OOP, ktorý žiadal prestať uznávať Izrael ako štát, a to dovtedy, kým židovský štát začne uznávať Palestínu v hraniciach z roku 1967, anuluje anexiu východného Jeruzalema a prestane s budovaním židovských osád. Túto záležitosť však má ešte analyzovať osobitná komisia OOP.
Podobné výzvy sa objavili po tom, ako americký prezident Donald Trump svojím rozhodnutím zo 6. decembra 2017 uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v reakcii na to uviedol, že USA už nemôžu pôsobiť ako dôveryhodný sprostredkovateľ v mierových rokovaniach s Izraelom.
Palestínska samospráva sa zaviazala k bezpečnostnej koordinácii s Izraelom v dohodách podpísaných v Osle v roku 1993. Ekonomické vzťahy Palestíny a Izraela upravuje parížsky protokol z roku 1994.
OOP tiež avizovala, že sa obráti na Bezpečnostnú radu OSN, Valné zhromaždenie OSN, ako aj Medzinárodný trestný súd v Haagu, kde bude žiadať opatrenia proti osídľovacej politike Izraela a proti 50 rokov trvajúcej okupácii Východného Jeruzalema, Západného brehu a pásma Gazy.
Očakáva sa, že Abbás vystúpi 20. februára pred Bezpečnostnou radou OSN, ktorá sa vtedy zíde na mimoriadnom zasadnutí kvôli blízkovýchodnému konfliktu.