Sarajevo, Moskva 18. marca 2018 (HSP/Foto:Facebook)

Zo stanu známeho ruského motorkárskeho klubu Noční vlci dostali sme správu, že vedenie Bosny a Hercegoviny zakázalo vstup a nepustí na územie krajiny ruských a srbských motorkárov, ktorí sa tam mali zastaviť v rámci jazdy „Ruský Balkán“.

Ilustračné foto

Túto informáciu potvrdil aj riaditeľ služby pre veci cudzincov Bosnie a Hercegoviny Slobodan Ujič.
Jazdu „Ruský Balkán“ organizujú ruskí motorkári Noční vlci. K nej sa pripojili motorkári zo všetkých slovanských, ba dokonca aj z niektorých neslovanských krajín. Bude sa konať od 19. do 28. marca. Termín ukončenia tohto podujatia kvôli problémom v Bosne a Hercegovine môže sa trochu zmeniť. Účastníci jazdy majú precestovať trať o dĺžke vyše 2 tisíc kilometrov, navštíviť desiatky miest, obcí, pravoslávnych chrámov, kláštorov, pamätných miest vojenskej slávy, ktoré sú spojené s históriou Ruského impéria a históriou ruského a srbského ľudu.

Ilustračné foto

Vedenie Bosny a Hercegoviny sa najviac obáva „vodcov ruskej a srbskej vlčej svorky“ – Alexandra Zaldostanova a Sašu Saviča. Potvrdil to aj riaditeľ služby pre veci cudzincov Bosnie a Hercegoviny Slobodan Ujič: „Zaldostanova a Saviča orgány Bosny a Hercegoviny označili za hrozbu národnej bezpečnosti a preto je im vstup na územie krajiny zakázaný.“
Saša Savič pre média porozprával, že bosnianski kamaráti mu prezradili, že úrady zakázali jemu a Zaldostanovovi vstup na územie krajiny pod nátlakom americkej veľvyslankyne v  Sarajeve Morin Kormakovej, ktorá sa obáva rozšírenia ruského a slovanského vplyvu na Balkáne. Povedal to v rozhovore pre tlačovú agentúru Srna.

Ilustračné foto

V tejto súvislosti srbské média pripomínajú, že táto jazda ruských a srbských motorkátov nemá politický, ale kultúrno-historický rozmer, jej cieľom je pripomenúť epizódy z ruskej, srbskej a celkovo slovanskej histórie, z histórie slovanstva a pravoslávia.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.