Vedecká štúdia odhaľuje spojitosť medzi užívaním hormonálnej antikoncepcie a rakovinou prsníka

Paríž 17. decembra 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

Francúzsky denník  Le Figaro priniesol výsledky novej vedeckej štúdie, ktorá skúmala súvislosť medzi užívaním hormonálnej antikoncepcie a rizikom vzniku rakoviny prsníka. O vplyve hormonálnej antikoncepcie  na vznik rakoviny prsníka sa debatuje už dlhú dobu a názory sa rôznia. Výsledky novej dánskej štúdie publikoval dňa 7. decembra The New England Journal of Medicine
Ilustračná snímka

Výskum prebiehal zhruba 10 rokov, počas ktorých výskumníci z Kodaňskej unverzity  sledovali  vzorku 1,8 milióna dánskych žien vo veku od 15 do 49 rokov.  U 11 517 z nich sa počas doby sledovania vyvinula rakovina prsníka. Z dostupných epidemiologických dát vyplýva, že na 100 000 žien užívajúcich HAK pripadá 68 prípadov rakoviny prsníka.
Už v minulosti existovali štúdie, ktoré upozorňovali na zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka avšak dánsky výskum sa explictine zameriava riziko pri používaní novej hormonálnej antikoncepcie, piluliek novej generácie  a vnútromaternicového telieska.
Z výsledkov výskumu vyplýva, že riziko rakoviny sa tiež  sa významne zvyšuje  s dobou používania HAK. U žien, ktoré používali HAK  5 a viac rokov, existuje zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka aj po jej vysadení.
V roku 2005 Medzinárodné centrum pre výskum rakoviny (Centre international de recherche sur le cancer)  zaradilo hormonálnu antikoncepciu medzi karcinogény skupiny 1, poukazujúc na zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka, krčka maternice a pečene.
Francúzski gynekológovia a pôrodníci v odbornej publikácii  v októbri  2017 upozornili, že hormonálna antikoncepcia je liek a ako každý liek má okrem prínosov aj vedľajšie účinky. Žiaľ, tie títo lekári považujú za “zanedbateľné v porovnaní s prínosom”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)