Zürich 24. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pixabay)

Vedci zo Švajčiarskej vysokej technickej školy v Zürichu zistili, že niektoré bielkoviny sú schopné sa spájať do samostatne sa replikujúcich amyloidných štruktúr. Podľa názoru výskumníkov práve podobné komplexy, a nie molekuly RNA, mohli zohrať hlavnú rolu vo vzniku života na Zemi. Informácia bola zverejnená v správe pre tlač na Phys.org.

Ilustračné foto

Amyloidy sú bielkovinovými agregátmi, ktoré sa skladajú z menších peptidových reťazcov. Biológovia ukázali, že amyloidy môžu byť maticou pre syntézu krátkych peptidov, ktoré sa spájajú v nové amyloidy. Pritom bolo ukázané, že bielkovinové agregáty sú schopné spontánneho vzniku za prítomnosti aminokyselín. Pretože vznik aminokyselín za účasti amyloidov sa odohrává v širokom pásme teplôt a koncentrácií soli v kyslom a alkalickom prostredí, bielkovinové agregáty sa mohli stať základom pre vznik raných foriem života.

Podľa názoru výskumníkov je amyloidný scenár vzniku života pravdepodobnejší, než hypotéza RNA sveta. Ribonukleové molekuli schopné katalýzy sa mohli len ťažko objaviť v prebiotických podmienkach a zostávať stabilnými.