Vladivostok/Lousanne 27. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikipedia)
 

Ruskí a švajčiarski vedci v priebehu experimentov zistili, že bunky živých organizmov sú schopné prenášať viac informácií, než sa predpokladalo skôr, oznámila v utorok tlačová služba Ďalekovýchodnej federálnej univerzity.

Ilustračné foto

Vedúci laboratória farmakológie prírodných zlúčenín na Ďalekovýchodnej univerzite Vladimir Katanajev podotkol, že receptory spojené s G-proteínmi (GPCR), sú terčom polovice moderných liekov. Preto je dôležité vedieť, aký objem informácií môže bunka dostávať cez tieto receptory.
„Signálne systémy GPCR majú oveľa väčšiu informačnú kapacitu, než sa skôr predpokladalo. Odhadujeme priepustnú kapacitu tohoto systému prenášania signálu na viac než dva bity. To znamená, že bunka je schopná vierohodne rozlíšiť aspoň štyri úrovne koncentrácie agonisty (chemickej látky, ktorá vyvoláva odozvu receptoru),” povedal vedec. Moderná informačná technika rozlišuje dva stavy signálu (dvojkový, respektíve binárny kód).
Vedec je toho názoru, že objav je riešením záhady o zásadách vnútrobunkového prenosu signálu. Získané výsledky budú užitočné všetkým, ktorí sa zaoberajú lekárskymi výskumami a vývojom liekov, súdi autor.
Práce se zúčastnili tiež vedeckí pracovníci z univerzity vo švajčiarskom Lausanne, Švajčiarskeho ústavu bioinformatiky a ďalší vedci.
 

Príspevok Vedci zistili, že živé bunky používajú nie binárny, ale kvadraticky kód zobrazený najskôr Hlavné správy.