Londýn 18. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Maxpixel)

Vedci z University College v Londýne zistili, že pred 8,6 tisíc rokmi počet obyvateľov v Južnej Amerike začal prudko klesať v dôsledku nepredvídateľného dažďa. Je to uvedené v článku Science News

Ilustračné foto

Vedci podľa portálu analyzovali sedimenty, ktoré spadajú pod 1,4 tisíc juhoamerických archeologických nálezísk a vykonali 5,4 tisíc radiouhlíkových datovaní. Ohodnotili zmeny v zrážkach a tiež výkyvy v populačnej hladine od 12 tisíc do dvetisíc rokov späť podľa počtu pamiatok postavených v určitom období.

Podľa výsledku sa najvýraznejšie výkyvy zrážok a výrazný pokles počtu vtedajších ľudí vyskytoval v severných tropických oblastiach Južnej Ameriky.

Asi pred 8,2 tisíc rokmi ľudia opustili svoje skôr obývané územia, pričom nepredvídateľné poveternostné podmienky mohli spôsobiť prechod zo zbierania a lovu na usadlý spôsob života.

Počas 2,6 tisíc rokov sa začali vyskytovať obdobia extrémne suchých a extrémne vlhkých podmienok, ktoré mali negatívny vplyv na zdroje potravín každých päť rokov.

Ľudia nemohli predpovedať, kedy nastane sucho alebo silné zrážky. Pred šesť tisíc rokmi sa však skupiny lovcov a zberačov vrátili na skôr opustené územia, keď sa dažde stabilizovali.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj