Chicago 20. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:pixabay)
 
Starší ľudia sa častejšie nakazia chrípkou a je menej pravdepodobné, že po očkovaní získajú imunitu voči vírusu, pretože ich telo prestalo produkovať rôznorodú sadu protilátok. Svoj záver publikovali lekári v časopise Cell Host & Microbiome

Ilustračné foto

Zistili sme, že starší ľudia oveľa horšie zvládajú nové verzie chrípkového vírusu, pretože ich bunky produkujúce protilátky nemajú dostatočnú flexibilitu. Tvorcovia vakcín by mali vziať túto skutočnosť do úvahy, aby vytvorili vakcíny, ktoré by chránili ľudí aj v staršom veku,povedal Patrick Wilson z University v Chicago (USA).
Každoročne epidémie chrípky berú životy tisícom pacientov. Boj proti chrípke komplikuje skutočnosť, že existujú tri typy tohto vírusu A, B a C, kvôli tomu je ťažšie predpovedať, ktorý typ vírusu bude prevládať v budúcom roku.
Okrem toho očkovania vyvíja imunitu iba na jeden alebo niekoľko kmeňov vírusu chrípky, píše portál.
Napriek skutočnosti, že sa dnešný vedci aktívne snažia vytvárať univerzálne protilátky, táto vlastnosť starším ľudí z hľadiska imunológov neprispieva. Znamená to, že sa ich imunita zle prispôsobuje novým druhom vírusu a používa tzv. starú batožinu v boji proti novej infekcii.
 
Príspevok Vedci zistili, prečo sú starší ľudia menej imúnny voči chrípke zobrazený najskôr Hlavné správy.