Mníchov 29. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Francúzski výskumníci z univerzity v Toulouse varujú, že nadmerné vrásky na čele môžu znamenať zvýšené riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Vedci to oznámili na každoročnej konferencii Európskej kardiologickej spoločnosti v Mníchove.

Ilustračné foto

Riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb sa zvyšuje s narastajúcim vekom človeka, ale zmena životného štýlu a včasná lekárska starostlivosť nám môže pomôcť toto riziko znížiť. Úlohou lekárov tak zostáva včas identifikovať možné problémy.
Podľa autorov tohto výskumu boli v predchádzajúcich prácach skúmané rôzne viditeľné známky starnutia a ich súvislosť so stavom organizmu. Vrásky okolo očí neboli spájané s rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Tieto vrásky nie sú totiž len dôsledkom starnutia, ale aj výsledkom aktívnej mimiky.
Výskumníci sa teda zamerali na horizontálne vrásky na čele.
Výskumu sa zúčastnilo celkom 3200 osôb, ktorých vek bol pri začatí tohto výskumu nasledovný: 32, 42, 52 a 62 rokov. Vedci ohodnotili vrásky na čele na škále od 0 do 3 v závislosti na ich viditeľnosti a závažnosti.
Vedci týchto dobrovoľníkov sledovali po dobu dvadsiatich rokov. Počas tejto doby celkom 233 z nich zomrelo. Ukázalo sa, že čím hlbšie sú vrásky, tým väčšia je pravdepodobnosť, že ich “majitelia” zomrú na kardiovaskulárne ochorenia.
U tých, u ktorých boli vrásky ohodnotené na 2 až 3 body, bolo riziko úmrtia na srdcové ochorenia desaťkrát vyššie ako u osôb, ktoré za svoje vrásky získali 0 bodov.
Výsledky boli zachované aj po úpravách veku, pohlavia, tlaku, zlých návykov a ďalších faktorov.
Samozrejme, vrásky nie sú tým najlepším spôsobom, ako posudzovať zdravotné problémy. Môžu ale prilákať pozornosť lekára a prinútiť ho k dôkladnejšiemu vyšetreniu.
Prečo vrásky signalizujú problémy so srdcom, vedci zatiaľ netušia. Tento jav spájajú s aterosklerózou, teda kôrnatením tepien, kedy sa na vnútorných stenách tepien ukladajú tukové zásoby. Práve ateroskleróza je hlavnou príčinou srdcových záchvatov a mnohých ďalších problémov s kardiovaskulárnym systémom.
 
Príspevok Vedci zistili, o akých zdravotných problémoch svedčia vrásky na čele zobrazený najskôr Hlavné správy.