Vedci zistili, kedy je nadváha pre zdravie výhrou

Aarhus 26. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-M. Spencer Green)
 

Pacienti s nadváhou, ktorí sa dostávajú do nemocnice s nejakou infekčnou chorobou, majú dvakrát viac šancí na prežitie než ľudia, ktorí nadváhu nemajú. K tomuto záveru dospeli dánski vedci na čele s doktorkou Sigrid Gribsholtovou z departamentu klinickej epidemiológie na nemocnici pri Aarhuskej univerzite. Píše o tom portál The Independent.

Ilustračné foto

Pre svoj výskum, ktorého výsledky boli predložené na Európskom kongrese pre problémy obezity vo Viedni, preskúmali lekári údaje viac než 18 tisíc dánskych pacientov hospitalizovaných pre neodkladný lekársky alebo chirurgický zákrok v rokoch 2011 až 2015.
Rozobrali prípady smrti v priebehu 90 dní pre prepustenie z nemocnice a zistili, že pacienti s nadváhou mali o 40 % menšiu šancu zomrieť, než pacienti s normálnou váhou. U tých, ktorí trpeli obezitou, sa zvyšoval tento ukazovateľ na 50 %.
Tendencia se zachovávala aj za rôznych sprievodných okolností, ako sú napríklad fajčenie, nedávne zmeny váhy alebo iné choroby.
Doktorka Gribsholtová prehovorila v rozhovore pre The Independent o možných príčinách takých výsledkov.
„Možno pacienti s obezitou majú väčšiu zásoby energie, ktoré môžu byť pri akútnych ochoreniach užitočné. Okrem toho je obezita spojená s chronickým stimulovaním imunitného systému, čo môže byť aj užitočné pri akútnych ochoreniach,” povedala doktorka.
 

Príspevok Vedci zistili, kedy je nadváha pre zdravie výhrou zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)