Mníchov 20. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 

Vedci z Mnichovskej univerzity dokázali, že nadmerné pitie alkoholických nápojov je spojené s rizikom fibrilácie predsiení – typu srdcového zlyhania, ktoré sa môže stať chronickým ochorením. Uvádza sa to v tlačovej správe na MedicalXpress.

Ilustračné foto

Výskumu sa zúčastnilo viac než tri tisíc ľudí, ktorí navštívili Oktoberfest v Mníchove v roku 2015. Dobrovoľníkom bolo urobené EKG a tiež odmeraná koncentrácia alkoholu vo vydychovanom vzduchu. Okrem toho bolo brané do úvahy pohlavie a vek ľudí s kardiovaskulárnym ochorením, ktorí užívajú lieky na podporu pravidelnej srdcovej aktivity, a tiež fajčenie cigariet.
Ukázalo sae, že vysoká koncentrácia alkoholu vo vydychovanom vzduchu súvisí so zvýšením frekvencie srdcového rytmu, pričom súvislosť bola lineárna a nemala prahové hodnoty. Podľa slov vedcov to môže v dlhodobej perspektíve viesť k rôznym druhom arytmií vrátane fibrilácie predsiení. Odborníci sa domnievajú, že ku zvyšovaniu frekvencie dochádza následkom toho, že alkohol vytvára nerovnováhu medzi sympatickým a parasympatickým nervovým systémom.
Sympatický a parasympatický nervový systém plní vzájomne sa vylučujúce funkcie. Prvá zaisťuje stimuláciu srdcovej aktivity a druhá napomáha zníženiu frekvencie a sily srdcového rytmu.
 

Príspevok Vedci zistili ďalšie negatívne účinky alkoholu zobrazený najskôr Hlavné správy.