Philadelphia 8. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR TASR – Milan Kapusta)

Autizmus je dnes veľmi rozšírené ochorenie. Vedci sa preto zaoberajú tým, ako je možné znížiť pravdepodobnosť ochorenia a čo všetko ma na vznik tohoto ochorenia u detí vplyv.
Na snímke autistické dieťa

Ženy, ktoré užívajú multivitamíny počas tehotenstva, môžu približne o 30% znížiť riziko rozvoja autizmu so sprievodnou mentálnou zaostalosťou dieťaťa, zistili na Drexel University. Popis výskumu je zverejnený na stránkach BMJ a Eurekalert.
Výskumu sa zúčastnilo približne 270 tisíc matiek s deťmi, ktoré mali na konci roku 2011 medzi štyrmi a pätnástimi rokmi.
Vo výsledku sa zistilo, že v rodinách, v ktorých matky počas tehotenstva užívali multivitamíny, bolo riziko ochorenia autizmom so sprievodnou mentálnou zaostalosťou menšie a predstavovalo 0,26v% (u 158 detí zo 61934). Zároveň bol tento ukazovateľ u žien, ktoré neužívali doplnky stravy, na úrovni 0,48% (u 430 z 90480).
Už skôr vedci zistili, že neobvyklý charakter interakcie mikróbov, imunitného systému matky a rodiacich sa buniek mozgu embryá môže tiež viesť k autizmu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.