Vedci z Ruska a Číny vyvíjajú technológiu komunikácie pod ľadom pre Arktídu

Rusko 14. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP Photo/NASA)

Vedci z Ďalekovýchodnej federálnej univerzity spolu so svojimi kolegami z Charbinskej inžinierskej univerzity (ČLR) vyvíjajú prvú na svete technológiu komunikácie pod ľadom pre prieskum a ťažbu ropy a plynu v Arktickom regióne.
Ilustračné foto

„Aby sme si osvojili Arktídu, musíme sa najskôr upevniť na plytčine… Šírenie pružných vĺn na plytčine je problémom pre vedcov celého sveta. Keď spojíme fyzikálne metódy ruských výskumníkov s technológiami spracovania informácii našich čínskych kolegov, budeme môcť  dosiahnuť veľký pokrok v osvojovaní Arktického pásma,” povedal vedúci katedry výroby prístrojov Inžinierskej školy Ďalekovýchodnej univerzity profesor Vladimir Koročencev.
V zálive Novik na Ruskom ostrove vo Vladivostoku uskutočnili jedinečný experiment pre výskum novej arktickej technológie. Použili v ňom pneumatický hydroakustický žiarič, ktorého sa zvukové vlny šíria vo vode a po ľade a taktiež šošovkové prijímacie antény. Charbinskí výskumníci priviezli vysoko presné seizmické prijímače pre meranie vibrácie ľadu.
Podľa informácie Koročenceva predbežné pozorovania ukázali, že ľad pohlcuje asi 95 % zvuku a je hlavným vodičom hydroakustických signálov. Údaje získané v priebehu spoločného experimentu budú využité pre ďalšie vedecké práce na technológii komunikácie pod ľadom.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.