Catania 12. marca 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)
Najúspešnejší ľudia vo väčšine prípadov nie sú nadanejší, chytrejší alebo pracovitejší než ostatní. Za svoj úspech vďačia náhode, domnievajú sa vedci z talianskej Univerzity v Catanii. Informáciu zverejnil portál Science Alert

Ilustračné foto

K takémuto záveru došli vedci vďaka podrobnej počítačovej simulácii života na základe reálneho modelu rozloženia bohatstva vo svete. V ňom 10 % obyvateľstva na svete patrí 85 % celkového bohatstva, ale talent, inteligencia a pracovitosť sú celkovo rozdelené rovnomerne medzi všetkými ľuďmi.
Najskôr počítač vytvoril tisíc ľudí alebo agentov strednej úrovne nadania s malou štandardnou odchýlkou. Ani jeden z agentov v modeli tak nebol múdrejší a pracovitejší ako ostatní. Bohatstva mali tiež rovnaké množstvo. Potom do modelu zatriedil mnoho náhodných udalostí, ktoré mohli virtuálni účastníci využiť na zvýšenie svojho majetku, ak budú mať šťastie. Virtuálne výsledky rozloženia bohatstva boli nakoniec takmer zhodné so skutočnosťou: 20 % agentov sa zmocnilo 80 % bohatstva. Simuláciu opakovali niekoľkokrát, aby sa presvedčili o stabilite výsledkov.
Vedci zdôraznili, že najúspešnejšími ľuďmi vôbec neboli tí najnadanejší. Skôr naopak, úspech dosiahlo 20 % účastníkov s najpriemernejšími schopnosťami. Zároveň mali neobyčajné šťastie vo virtuálnom živote, zatiaľ čo úplne dole sa ocitli tí, ktorí vôbec nemali šťastie.