Vedci vysvetlili pôvod zložitých foriem života

Johannesburg 6. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Vedci z univerzity Witwatersrand v Johannesburgu rozlúštili genóm jednej z najjednoduchších mnohobunkových foriem života, zelené riasy Tetrabaena socialis, ktorá má 4 bunky. Umožnilo to zistiť genetické mechanizmy, ktoré prispeli k vzniku mnohobunečnosti.
Ilustračné foto

Článok biológov je uverejnený v časopise Molecular Biology and Evolution, krátko je vyložený tiež v správe na portáli Eurekalert !.
Vedci porovnali genóm tejto vodnej rastliny s DNA príbuzného druhu, ktorý má iba jednu bunku. Rozlúštenie celej DNA riasy umožnilo identifikáciu rozdielov v proteazomálnej ceste ubikvitinu. Proteazóm je ferment, ktorý štiepi nepotrebné a chybné bielkoviny poznačenej malú bielkovinou ubikvitin na jednotlivé aminokyseliny. Proteazómy tiež regulujú koncentráciu zlúčenín, ktoré majú kľúčový význam pre štiepenie bunky. Podľa názoru výskumníkov používa Tetrabaena socialis cestu ubikvitinu, aby obmedzila počet buniek na štyri.
Podľa biológov sa mnohobunkový organizmus v dejinách Zeme vyvíjala nezávisle minimálne 25-krát. Rôzne druhy živých organizmov môžu mať rovnaké mechanizmy, ktoré majú na starosti vznik zložitosti, avšak gény budú v každom prípade unikátne. U Tetrabaena socialis napomáhajú dvojnásobnému delenie buniek, kdežto u príbuzných mnohobunkové rias dochádza až k 12 delením.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.