Washington 27. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Martin Mejia)
 

Opiáty sa dnes šíria v USA kvôli rodinným problémom, rastu nezamestnanosti a hospodárskym problémom v celom rade amerických regiónov, uvádza sa v článku uverejnenom v American Journal of Preventive Medicine.

Ilustračné foto

Sociálni aktivisti a potom i vysokí politici začali v posledných desiatich rokoch hovoriť o vzniku v USA novej epidémie narkománie. Podľa názoru niektorých vedcov je príčinou prakticky nekontrolovaného šírenia oxykodonu a ďalších anestetík na základe ópia, ktoré lekári predpisovali všetkým pacientom s chronickými bolesťami.
Keď si príslušné orgány všimli tohoto trendu, bol obrat narkotických analgetík obmedzený, čo viedlo k tomu, že milovníci podobných tabliet začali používať ich „pouličné” analógy: heroín, morfín a rôzne syntetické opiáty. To iba zhoršilo situáciu a viedlo k prudkému zvýšeniu počtu úmrtí na predávkovanie. Len za desať posledných rokov na to zomrelo cez 500 tisíc Američanov.
Vedci zanalyzovali zmeny v hospodárskej a sociálnej situácii amerických regiónov za posledných 10 rokov a zistili, že počet heroínových narkomanov a úmrtí na predávkovanie maximálne vzrástol v tých amerických končinách, kde sa situácia zhoršila najviac.
K niečomu podobnému došlo napríklad na severovýchode USA, kde sú sústredené staré priemyslové centrá a uhoľné bane, ktoré dnes nemajú zďaleka dobré časy. Ďalej je to severná Kalifornia a niektoré južné americké štáty, v ktorých už viac než 10 rokov vládne hospodárska depresia. Skrátka, čím je horšia ekonomická situácia, čím viac je rozvodov, sociálnych problémov, tým viac obyvateľov umiera kvôli drogám.
To všetko podľa vedcov svedčí o tom, že sa epidémia opiátov nedá potlačiť „silou”, likvidáciou veľkých dodávok narkotík a zatknutím ich dodávateľov. Je treba prekonať sociálne a hospodárske problémy, kvôli ktorým prepadajú ľudia drogám, poskytnúť im normálne životné podmienky, prácu a prispieť ku stmeleniu rodín, napísali na záver vedci.
 

Príspevok Vedci vysvetlili, ako v USA vznikla dnešná „heroínová epidémia“ zobrazený najskôr Hlavné správy.